Давали і давати будемо
Українці «звикають» до корупції?Третина громадян України вважає корупцію нормальним явищем. Про це заявив директор політико-правових програм Українського центру економічних і політичних досліджень імені О. Разумкова Ігор Жданов на засіданні Національного прес-клубу реформ, де йшлося про результати березневого загальноукраїнського опитування (1200 респондентів) громадської думки, проведеного програмою USAID «Партнерство за прозоре суспільство» і Центром політичних і електоральних досліджень «СОЦИС».
Даний результат не можна пояснити тим, що традиційно багато хто з нас вважає за необхідне віддячити, наприклад, лікарю, який отримує за свою працю маленьку зарплату, за вдало проведене лікування близької людини. Згідно з даними опитування, найбільша частина респондентів зіткнулася з хабарництвом саме у медустановах, частіше, зрозуміло, державних. Деякі, діючи так із найкращих міркувань, навіть не підозрюють про те, що стають таким чином пособниками цього явища. Не дивно, що думки людей щодо того, що ж можна назвати корупцією, розділилися. Наприклад, 64% опитаних вважають корупцією зловживання владою, використання службових повноважень для особистого збагачення, 56% (респонденти могли вибрати декілька варіантів відповідей) — хабарництво, продажність і підкуп чиновників та політиків, а 39% — розкрадання державних коштів і власності. Крім того, єдиного і чіткого визначення корупції немає як у вітчизняній юриспруденції, так і в міжнародному законодавстві. Зокрема, на сьомому конгресі ООН в 1990 роцi, зі слів І. Жданова, корупція визначалася як порушення етичного, дисциплінарного, адміністративного і кримінального характеру, що виявляється у протизаконному використанні службового становища, а в інших документах ООН — вже як зловживання владою для отримання вигоди в особистих цілях.
Одним із головних чинників, що сприяють корумпуваностi суспільства, є, на думку експертів, розгалужена бюрократична система (бюрократія має безпосереднє відношення до розподілу матеріальних благ). 92% учасників опитування вважають корупцію поширеним в Україні явищем, із них 65% — дуже поширеним. На думку переважної більшості опитаних (72%), за останні п’ять років корупція в Україні зросла.
Справедливо погоджуючись з абсолютною більшістю респондентів, які вважають неможливим ліквідувати корупцію тільки зусиллями влади, Ігор Жданов заявив, що для цього необхідне бажання керівництва держави і підтримка суспільства. З корупціонерами наші громадяни борються без особливого ентузіазму: тільки 22% готові брати участь у різних заходах громадських організацій, основна мета яких — боротьба з цим антисоціальним явищем. Разом з тим, 62% опитаних оцінюють заходи із боротьби з корупцією в Україні як недостатньо ефективні. Згідно з результатами опитування, серед установ, де опитаним довелося зіткнутися з виявами корупції, позиції лідерів займають медустанови (їх згадали 40% респондентів), місцеві органи влади (відповідно 19%), ДАІ (15%), міліція (13%). До цього переліку також входять навчальні заклади (12%), ЖЕКи (11%), індивідуальні місця роботи (8%), податкові органи (7%), суди (7%), держпідприємства (6%), митниця (5%), органи приватизації (4%), прокуратура (4%), військкомати та приватні підприємства (також по 4%).