Перейти до основного вмісту

«Команда експертів» — проти «терористичного інтернаціоналу»

Марек Сiвец: «Вчасно зроблений дзвінок вирішує багато чого»
21 лютого, 00:00

Розмова, присвячена проблемам регіональної й міжнародної безпеки, боротьби з міжнародним тероризмом, незаконною міграцією, тіньовим бізнесом, безпеці транспортних і енергетичних коридорів була, власне кажучи, практично першою спробою декількох представників країн з різними зовнішньополітичними пріоритетами розробити ефективну модель побудови сучасної архітектури європейської безпеки та співпраці.

Один iз головних висновків, яких дійшли під час зустрічі, сформулювали так: загрози національній безпеці переважно трансформувалися з військової сфери у сферу відповідальності правоохоронних органів і спецслужб. Передусім, зазначили учасники харківської зустрічі, «стан державних кордонів має залишатися одним iз пріоритетів у двосторонніх відносинах». Секретар РНБОУ визнав, що відсутність демаркації українського кордону створює проблеми в боротьбі з нелегальною міграцією. Однак Євген Марчук при цьому зауважив, що терористи не повзуть вночі через кордон, не ріжуть колючий дріт. Вони в’їжджають в держави за легальними документами, часто — за дипломатичними паспортами. Й боротися з ними можна лише при координації дій національних спецслужб.

У свою чергу, секретар Ради безпеки Росії Володимир Рушайло сказав, що проблема кордонів забрала приблизно половину часу на переговорах у Харкові. За його словами, «у сторін не за всіма параметрами є схожість поглядів», і вони домовилися продовжити детальне обговорення на експертному рівні. Рушайло також підкреслив, що кордон, який охороняється, має сприяти, а не заважати співпраці.

У той же час спільність викликів і проблем навряд чи приведе до створення якогось єдиного міжнародного центру з боротьби з тероризмом, з єдиною базою даних і єдиними методами роботи. Євген Марчук, зокрема, вважає, що єдиної бази даних у спецслужб ніколи не буде, така їхня специфіка. Так, — сказав він, — була ідея створення єдиної міжнародної структури, але її розгляд привів до висновку, що принцип двосторонньої взаємодії споріднених спецслужб різних держав себе не вичерпав. Співпраця розвиватиметься шляхом обміну інформацією, прогнозами, у спільних зустрічах експертів. «Ми являємо собою професійну команду експертів, сказав при цьому Марек Сівец. — Що ж до координації роботи за допомогою телефонних розмов між колегами — то «все залежить від того, хто кому зателефонує й коли, — зазначив він. — Іноді вчасно зроблений дзвінок вирішує дуже багато чого».

Наступна зустріч секретарів рад національної безпеки за пропозицією Геннадія Невігласа відбудеться в Білорусі.

Журналістів також цікавила думка Є. Марчука з приводу спроб його «збройової» дискредитації. «В мене є повна картина, хто влаштовував провокацію з обвинуваченнями мене в торгівлі зброєю», — сказав секретар РНБОУ. При цьому він не став називати конкретних прізвищ, але зазначив, що в цій операції «брали участь не тільки Стрешинський і його адвокат і не одна людина з нашої сторони». За словами Марчука, порушено кримінальну справу, яка дасть відповіді на запитання «хто, коли й чому провів цю операцію». Він також сказав, що під час розслідування цієї справи з’ясувалося, хто саме допомагав Стрешинському протягом багатьох років ховатися від Інтерполу, повідомила Україна.Ru (www.ukraina.ru). Сек ретар РНБО наголосив, що його обвинувачення в торгівлі зброєю є спробою дискредитувати не лише його особисто, а й усю Україну. Він зазначив, що саме очолювана ним тоді Служба безпеки України викрила Стрешинського й співпрацювала з розвідкою НАТО у захопленні корабля зі зброєю, який прямував у Югославію. Як вважає Марчук, провокація проти нього організована майстрами своєї справи, а «місцем» її здійснення не випадково вибрана юридична система такої держави як Італія — «країни, де відсутня презумпція невинності».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати