Урок для Омельченка i влади
Президент України Леонід Кучма скасував власний указ про тимчасове звільнення Олександра Омельченка з посади глави Київської міської державної адміністрації. Як повідомив в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна виконуючий обов’язки керівника управління інформації і зв’язків з громадськістю Адміністрації Президента Андрій Чирва, в постановчій частині нового указу глави держави зазначається, що він виданий «в зв’язку з проханням О. Омельченка про відкликання з відпустки», яку він спочатку мав намір узяти «на період виборчої агітації». Сам Леонід Кучма, коментуючи у вівторок на прохання журналістів своє рішення, повідомив, що дійшов такого висновку після зустрічі з Олександром Омельченком, яка відбулася в понеділок увечері. «Учора ще раз зустрівся з Олександром Олександровичем, і дійшов висновку, що в даній ситуації так буде краще», — сказав Л. Кучма. Разом з тим він наголосив, що «кожний має робити відповідні висновки». «Гадаю, Олександр Олександрович розуміє, що шаблею на коні в цей час нічого не зробиш. Працювати треба, а не займатися політикою, такою політикою, від якої ніхто не отримує задоволення або іншого позитиву», — зазначив Президент.
Отже, обговорення «соціальних питань, а також показників соціального розвитку Києва, запланованих на 1-й квартал поточного року», — а саме про це мало б, за словами самого О. Омельченка, йтися на зустрічі в президентській адміністрації з його участю — закінчилося, видно, тим, що Президент і мер столиці досягли певного консенсусу. Якого саме — можна тільки здогадуватися, проте спостерігачі схильні вважати, що відтепер «Єдність» Сан Санича буде всіляко (нехай навіть на шкоду власним інтересам) підтримувати очолюваний Володимиром Литвином блок «За єдину Україну». Аж до створення єдиної коаліції в майбутній Верховній Раді, — якщо, звичайно, мерська партія туди потрапить.
Проте не все так однозначно. Створений прецедент наочно продемонстрував виконавчій вертикалі (і суспільству загалом): можна, виявляється, не виконувати указ глави держави і, проте, дещо зменшивши свої політичні апетити, «утриматися на плаву». У не найкраще становище поставлено і прем’єр-міністра Анатолія Кінаха, який озвучив указ Президента про тимчасове звільнення з посади О. Омельченка і призначення в.о. глави Київської міськдержадміністрації Ігоря Шовкуна, — на відміну від глави АП Володимира Литвина, що відразу відмежувався від процесу підготовки цього документу і внаслідок цього виграв. Чому ж ми тоді дивуємося, що репутація нашої влади далеко ще не така як треба? Виходить, можна не поспішати з виконанням розпоряджень глави держави?