Ширак пішов в атаку
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020213/428-3-3.jpg)
Президент Франції Жак Ширак, кандидат від голлістської партії РПР («об’єднані за Республіку») офіційно заявив про своє бажання балотуватися в президенти країни на другий термін. Сталося це в «театральній столиці Франції» Авіньйоні, де щороку проводиться великий театральний фестиваль. Тож опоненти Ширака, соціалісти, зустріли повідомлення іронічно — «постає питання, яку роль він тепер гратиме, який персонаж хоче втілити і в якому сценічному костюмі виступатиме», як цитує «Монд» речника Соціалістичної партії. Соціалісти, яким можна закинути, що вони прогавили момент, — очікували, що їхній кандидат, прем’єр-міністр країни Ліонель Жоспен заявить про бажання балотуватися одночасно з презентацією своєї книги «Час відповідати» наприкінці місяця, стверджують, що Жоспен залишається господарем свого календаря. Перший тур президентських виборів у Франції призначено на 21 квітня, другий, за необхідності, — у травні. Влітку відбудуться парламентські вибори. А інтрига полягає в тому, що обидва кандидати не просто були відомі далеко заздалегідь, а в тому, що вперше вибори пройдуть за реформованого інституту президентства. Віднині президент правитиме не сім, а п’ять років. За умови практично одночасних виборів до Національної асамблеї, нижньої палати парламенту, це означатиме кардинальну зміну всього політичного життя країни. Донині «фірмовим блюдом» французької політики було «співіснування», коли президент і прем’єр-міністр, що часто представляли конкуруючі політичні сили, завдяки різним термінам свого мандату мали можливість і необхідність об’єднувати зусилля на благо Франції. Цю модель, до речі, до певної міри запозичила Польща. Ширак балотується вже вчетверте. Інтрига полягає і в тому, що за останні кілька років ні Ширак, ні Жоспен не мають якоїсь помітної переваги в симпатіях виборців — їхні рейтинги практично однакові. Тож говорити про панування ліво- чи правоцентристської ідеології в суспільстві не доводиться.
М’яко кажучи, специфічні відносини між Шираком і Жоспеном — не новина. Особливо згадуючи цілу низку скандалів останніх років, в яких так чи інакше згадувалося ім’я Ширака, колишнього мера Парижа.
Кандидатська промова Ширака, як і передбачалося, вилилася передусім у жорстку критику економічної політики прем’єра-суперника, завдяки якій, вважає президент, змарновано чотири роки суттєвого економічного зростання», і тепер перед країною — дуже важка економічна ситуація. Насправді, мабуть, не зовсім так. Проте Жоспену ще можуть пригадати і 35-годинний робочий тиждень, який не задовольняє багатьох, і кілька дипломатичних провалів, за які потім довелося вибачатися Шираку, і багато чого іншого, зокрема, Корсику. Аналітики вже вважають, що вибори будуть достатньо брудними, особливо враховуючи, що французьке суспільство дійсно далеко не вільне від корупції та зловживань. Певні труднощі в Ширака — в тому, що мер Парижа з минулого року — соціаліст.
У всякому разі, старт забігу дано. Жоспен обіцяє гідно відповісти на виклик.