Перейти до основного вмісту

До піратів — з примусу

09 лютого, 00:00

Тема приватизації обленерго знову стає стрижнем пропагандистських зусиль уряду, спрямованих на залучення інвесторів. Мабуть, прорахунки з бюджетом у будь-якому випадку доведеться компенсувати за рахунок прибутків від приватизації, куди б не було вписано відповідну статтю. Голова Фонду держмайна Олександр Бондар у вівторок не випадково припустив, що участь РАТ «ЄЕС Росії» у конкурсах з продажу цих енергокомпаній збільшить конкуренцію і сприятливо вплине на ціну. Разом iз тим, як часто буває у нашій державі, ліва рука не хоче знати, що робить права.

Так, формально незалежна від уряду НКРЕ проводить свої акції, що більше лякають, ніж залучають інвесторів в українську енергетику. 25 січня вона ухвалила рішення провести перевірку використання коштів, передбачених у тарифі на постачання і передачу електронергії «Запоріжжя-», «Полтава-» і «Львівобленерго», які придбали ліцензовані програмні продукти і побудовані на їх використанні автоматизовані системи. Як вважають провідні українські і багато зарубіжних виробників програмного забезпечення і комплексних рішень на його базі, така позиція НКРЕ може негативно вплинути на підприємства електроенергетики. Про це говориться у прес-релізі, поширеному всесвітньо відомими компаніями — світовими лідерами у своїх галузях діяльності — АВВ, Corning, Avaya, Smart Serve Finance, SAP AG, а також українськими — Квазар-Мікро Україна і ВАТ «Запорізький завод «Перетворювач». Вони направили НКРЕ спільний лист iз пропозицією офіційно і регулярно залучати їхніх фахівців до оцінки технічних (інвестиційних) проектів, котрі розглядатимуться НКРЕ. Словом, компанії пропонують Комісії професійно розібратися у технічних деталях і не рубати з плеча. НКРЕ ж вважає, що деякі українські обленерго витрачають дуже багато грошей на створення автоматизованих систем управління, спрямованих на те, щоб забезпечити стовідсоткову оплату споживачами використаної електроенергії (адже саме цього й домагається від енергопостачальних компаній Комісія!?).

Три вищеназвані компанії придбали високотехнологічні продукти, у тому числі й ті, що застосовуються для переходу до ефективного технологічного і фінансово-економічного управління енергетичними потужностями (диспетчеризація, зв’язок, передача інформації, управління споживанням). Однак, якщо НКРЕ встановить, що на це було витрачено дуже (на її думку) багато, то обленерго загрожують серйозні фінансові санкції.

Як розповів на прес-конференції голова правління «Полтаваобленерго» Борис Попов, програмний продукт SmartUtil Energy формує «скелет автоматизованої системи управління у реальному режимі часу» і дозволяє без залучення контролерів одночасно і точно знімати показники з усіх приладів обліку. Крім того, він, як вважає Б. Попов, легко пристосовується до систем розрахунків і може використовуватися не тільки з лічильниками електроенергії, але й теплоенергії, газу, води. Голова правління підкреслив, що програмне забезпечення придбано після ретельного аналізу ринку і експертних висновків. Однак НКРЕ своїми діями фактично нав’язує застарілі технології, підштовхує енергокомпанії закуповувати дешевше і менш якісне обладнання. Іншими словами, енергетиків просто штовхають у обійми «піратів», у яких можна купити (але часто лише не набагато дешевше) будь-які кустарно виготовлені, а тому не дуже надійні програмні продукти. Хтось в Україні зацікавлений у ще одному скандалі навколо іноземної інтелектуальної власності і в додаткових економічних санкціях? Чи випадково НКРЕ вказує обленерго альтернативу: мовляв, чи не краще замість переходу до сучасних ліцензованих і, звичайно, дорогих систем управління вкладати гроші в заміну електромереж? Коментуючи дані цінні вказівки НКРЕ, Б. Попов відзначив, що компанія не може інвестувати переоснащення, «поки держава дозволяє їх (мережі. — Авт. ) розкрадати». Експерти «Дня» у зв’язку з цим згадують про те, що голова НКРЕ Юрій Продан у цьому питанні йде славним шляхом, уторованим колишнім енергетичним віце-прем’єром в уряді Віктора Ющенка Юлією Тимошенко, яка також вміло нав’язувала і енергетикам, і споживачам невигідні їм схеми роботи на енергоринку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати