Країна «порад»
Чому екс-прем’єр не зробив те, що зараз рекомендує наступнику?Зі слів колишнього глави української делегації на трубних переговорах у Москві, близько 1/6 загального обсягу всієї трубної продукції України виробляється з прокату та заготівель, завезених із РФ, тож російській стороні потрібно запропонувати не враховувати у квотах цю частину продукції українських підприємств. Ці поради, безумовно, не позбавлені підстав.
Питання лише у тому, чому, будучи прем’єром і проводячи в Москві у квітні минулого року свої переговори, коли для України вперше було встановлено квоту (620 тис. тонн) на постачання труб у Росію, В.Ющенко не порадив це самому собі. Тоді він радісно повідомляв про те, що Україна і Росія домовилися про встановлення квоти. При цьому, з його слів, до неї включено і труби широкого діаметру, тоді як раніше повідомлялося про наміри сторін вивести їх за рамки квотування. За оцінками експертів Мінекономрозвитку РФ, це обмеження еквівалентне введенню 40-відсоткового імпортного мита на труби. До переговорів Ющенка в Москві пропозиції України обмежувалися квотою в 750 тис. тонн.
Сьогодні не можна не пригадати про те, що за підсумками проведених В.Ющенком у Москві шестигодинних нічних переговорів, Президент Леонід Кучма підкреслив, що торгово-економічні відносини між Україною та Росією «не треба було доводити» до такого стану. Прес-секретар українського прем’єра Наталя Зарудна запевняла тоді журналістів, що, всупереч публікаціям в окремих російських ЗМІ, ініціатива про проведення такої зустрічі в першій декаді квітня виходила від російської сторони. Однак, на жаль, українська сторона не змогла прийняти цю пропозицію «цілком точно» через хворобу Віктора Ющенка. Тим часом, напередодні цих переговорів, Президенту довелося «вплинути» на В.Ющенка, вимагаючи його включення у трубний переговорний процес. Говорячи про шляхи вирішення питання про експорт українських труб у Росію, Л.Кучма вказував: «Треба їхати до Москви і просити, приходити до рішення». Відтягування переговорів у 2001 році дуже багато коштувало Україні, в тому числі воно обернулося недавньою (28 грудня минулого року) пролонгацією прийнятих умов російської сторони на 2002 рік. Як вважають експерти, відповідна угода фіксує зменшення частки труб українського виробництва на російському ринку й може призвести у майбутньому до його втрати для українських підприємств. Разом з тим, представник Харцизького трубного заводу — одного з найбільших українських підприємств — експортерів труб — зазначив: «Україна зберегла свої позиції, хоч прогнози були гіршими».
Нагадаємо, що обізнана в процесі трубних переговорів російська преса (наприклад, газета «Сегодня», м. Москва, 12 квітня) писала минулого року про те, що уряд В.Ющенка добровільно погодився на обмеження експорту труб до Росії, але ця новина прозвучала лише через добу після початку переговорів українського і російського прем’єрів, після політичних консультацій прем’єрів з Л.Кучмою та В.Путіним, і, на думку газети, Президенту України довелося пожертвувати трубами заради політичної стабільності, незважаючи на те, що, на його думку, втрата ринку в Росії є серйозною загрозою для України. Л.Кучма відзначив, що підсумки 2000 року продемонстрували, що українська економіка «занадто залежить від зовнішнього чинника», підкресливши при цьому небезпеку такої залежності, а також небезпеку економічних відносин, побудованих на «сировині та напівсировині».
Тим часом нинішній український уряд, не чекаючи вказівок від попередників, збирається повернутися до питання збільшення трубних квот у РФ. Відразу ж після повернення з Москви, де закінчився черговий раунд трубних переговорів, прем’єр-міністр А.Кінах заявив, що Україна знову підніме питання про збільшення квот на постачання українських труб у Російську Федерацію на засіданні українсько-російської міжурядової комісії з економічної співпраці, яка повинна відбутися у Києві в червні 2002 року. «Ми розглянемо це питання з урахуванням зростання об’ємів, існуючих тенденцій у світовій економіці й кон’юнктури світового ринку», — сказав прем’єр, відзначивши, що таку домовленість зафіксовано у протоколі переговорів про постачання труб на 2002 рік. При цьому він констатував, що в ході переговорів російська сторона пропонувала зменшити квоти на постачання українських труб на 15%, аргументуючи свою позицію зниженням економічної активності в нафтогазодобувній галузі, а також падінням цін на нафту.