Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ЄС посилає війська до Афганістану не для війни

18 грудня, 00:00

Саміт глав держав та урядів Європейського Союзу в маєтку бельгійського короля — Лакені — приніс принаймні два важливi результати: Євросоюз відправляє свої багатонаціональні військові сили до Афганістану і створює спеціальний орган для реформування ЄС. Учасники лакенської зустрічі також назвали, які країни можуть увійти до Євросоюзу до 2004 року. У прийнятій на саміті декларації щодо майбутнього ЄС йдеться про те, що Євросоюз повинен стати «ближчим до народу» — тобто більш демократичним і менш бюрократичним.

Миротворчий контингент нараховуватиме 3—4 тисячі чоловік зі всіх країн- членів ЄС. Керівну роль відведено Великiй Британії. Міністр закордонних справ Бельгії Луї Мішель підкреслив, що військовослужбовці їдуть до Афганістану не воювати, а забезпечувати стабільність, допомагати афганському народові. Не виключено, що європейські миротворці будуть задіяні і в гуманітарних операціях. Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та безпеки Хав’єр Солана сказав, що безпеку на афганській території можуть в рамках мандата ООН забезпечувати й інші країни, однак ЄС хоче надати свій контингент. «Ми повинні зробити свій внесок у безпеку Афганістану»,— заявив бельгійський прем’єр-міністр Гі Верхофстадт.

Євросоюзу не вдалося затвердити у Лакенській декларації один абзац, у якому європейські лідери закликали США не розширювати війну з тероризмом за межами Афганістану, не отримавши на це згоди міжнародного співтовариства. Під тиском представників Британії, Німеччини, Італії, Нідерландів та Іспанії цей абзац з декларації було видалено. Торкнувшись другої, також дуже цікавої для ЄС міжнародної теми, — про врегулювання на Близькому Сході, учасники саміту заявили, що партнером Ізраїлю на переговорах можуть бути тільки Палестинська автономія та її законний лідер Ясір Арафат.

У Лакені названо 10 країн, чий вступ до ЄС до 2004 року є найбільш iмовірним. На членські квитки в ЄС у найближчі кілька років можуть розраховувати Угорщина, Чехія, Словаччина, Польща, Кіпр, Мальта, Естонія, Латвія, Литва, Словенія — тобто, як і називалося раніше, усі країни-кандидати, крім Болгарії, Румунії та Туреччини. При цьому десятка потенційних членів «клубу сильних Європи» повинна ще добре попрацювати, вважають лідери Євросоюзу. А Болгарії та Румунії не слід втрачати надію, їхні шанси не втрачено. Складніше — з Туреччиною: вона поки що не відповідає ані політичним, ані економічним вимогам Євросоюзу.

Країни-кандидати незабаром зможуть разом з країнами ЄС обговорювати проблеми реформ ЄС. У створеному конвенті з подальшого реформування ЄС передбачено 100 місць для парламентаріїв та членів урядів як з нинішніх, так і з потенційних членів Євросоюзу. Головою конвенту став екс-президент Франції, 75-річний Валері Жіскар д’Естен, віце-президентами — екс-глава уряду Італії Джуліано Амато та колишній бельгійський прем’єр Жан-Люк Деан. За півроку конвент повинен підготувати міжурядову конференцію ЄС, яка розробить новий договір про Євросоюз. Орган також пропонуватиме, як краще інтегрувати новаків у ЄС.

На лакенському саміті було також вирішено, що Європейська комісія через три місяці повинна запропонувати нову директиву щодо надання притулку та імміграції. Швидше за все, навесні може бути створено й службу з охорони зовнішніх кордонів ЄС.

Так завершилося бельгійське головування в ЄС, головним завданням якого було вироблення своєчасної та адекватної реакції Союзу на події 11 вересня. Естафету в січні приймає Іспанія.

P.S. Впродовж двох днів зустрічі в Лакені лідери країн ЄС могли милуватися своєрідною прикрасою саміту — підводним човном кустарного виробництва, на якому червоним кольором сяяв напис кирилицею «Панама». Витвір цей належить винахіднику з Антверпена з вельми незвичайним, як для Бельгії, прізвищем — Панамаренко. Він здобув популярність у світі завдяки конструюванню човнів, які не плавають, аеропланів, які не літають, та автомобілів, які не їздять. Натомість конструкції рук Панамаренка прикрашають музеї та галереї. Або навіть зустрічі, де вирішується майбутнє Європи.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати