«Україна, Польща, світ» очима Богдана Осадчука
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20011128/4218-2-2.jpg)
Сьогодні, о 16.00 в Музеї історії Києва відбудеться презентація збірки статей відомого (шкода, але в першу чергу в Європі) українського історика і публіциста Богдана Осадчука «Україна, Польща, світ».
Також на цьому заході буде репрезентовано легендарний польський емігрантський журнал «Культура», який донедавна редагував вже покійний Єжи Гедройц. Цей журнал, що виходить у передмісті Парижа, став після Другої світової війни центром, навколо якого гуртувалися насправді незалежні інтелектуали з країн Східної Європи. Саме «Культура» була з початку 50-х років першопрохідницею у налагодженні постійних контактів серед партнерів Польщі. І, в першу чергу, треба відзначити той факт, що в цьому часописі акумулювалися погляди дослідників, які боролися не тільки з комуністичними диктатурами за Берлінською стіною, але й не сприймали риторики націоналістів.
Богдан Осадчук вже майже півстоліття співробітничає з «Культурою» й за словами Єжи Гедройца допоміг польському журналу налагодити контакти з українськими діячами. А копітка праця Б.Осадчука в численних європейських газетах (в першу чергу в «Heue Zurcher Zеitung»), ретельне дослідження політичної й економічної ситуації у сучасній Україні відіграли неабияку роль у становленні нового образу нашої держави; саме Польща, Німеччина й Швейцарія серед перших визнали незалежну Україну — і тут не можна недооцінювати внесок Б.Осадчука. Свідченням заслуг нашого земляка стала почесна нагорода Республіки Польща — Орден Білого Орла, яким глава польської держави Олександр Кваснєвський відзначив фундаментальні праці Б.Осадчука. Не менш приємним є той факт, що лауреат Нобелівської премії з літератури поляк Чеслав Мілош є одним з авторів передмови до збірки Богдана Осадчука «Україна, Польща, світ». «Багатомільйонноголовий Звір хоче чути лише приємні речі, хоче чути, що він чудовий, героїчний, мудрий, благородний, толерантний, милосердний, великодушний, морально бездоганний, хоче, щоб ним захоплювалися, називали його натхненням світу, брали його за приклад за його величні діяння», — в цих рядках Ч.Мілоша, як у краплi води відображається подвижницька позиція Богдана Осадчука, професора новітньої історії Східної Європи Вільного університету (Берлін), з віднедавна — постійного дописувача «Дня».