Ринок землі можна сформувати достроково,
вважають фермериТе, що 43 тис. фермерів отримали безкоштовно у приватну власність майже 600 тис. га українських чорноземів, є головним результатом прийняття Земельного кодексу, сказав «Дню» президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич. Якщо видача державних актів здійснюватиметься без затримки, а Верховна Рада створить необхідну законодавчу базу для реалізації положень Земельного кодексу, стане можливим сформувати в Україні ринок землі навіть на рік раніше, ніж це передбачено Земельним кодексом, вважає він.
У понеділок в Києві підписано угоду про співробітництво між Проектом підтримки приватизації землі в Україні Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Асоціацією фермерів i приватних землевласників України. Головним напрямком спільної роботи сторони визначили сприяння видачі державних актів на право приватної власності на землю: адже з прийняттям Земельного кодексу особливої гостроти набуває питання юридичного закріплення приватної власності. Проблема полягає в тому, що через відсутність коштів та слабку технічну оснащеність земельно-кадастрових центрів на місцях зараз неможливо здійснити виготовлення та видачу державних актів на право приватної власності на землю всім власникам сертифікатів на право на земельну частку. Слід зважити і на високу вартість виготовлення держакта (60 грн.), що досить обтяжливо для селян. За станом на кінець жовтня було видано 1 млн. 794 тис. 206 державних актів на право приватної власності на землю, що становить 27,2% від загальної кількості сертифікатів. До кінця 2001 року планується видати державні акти 35—40% власників сертифікатів.
Щоб прискорити цей процес, USAID вирішило профінансувати видачу в Україні 1,8 млн. державних актів. За словами керівника проекту Стівена Добриловича, ця програма, яка вже діє з 1 червня 2001 року, розрахована на дворічний термін. Американська сторона також здійснюватиме громадський контроль за цільовим використанням цих грантів.