Шахтарі пішли... з міністром Сташевським
Регіональний присмак кадрової інтриги![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20011121/4213-1-1.jpg)
Якраз тиждень тому «День» у №208 опублікував статтю під заголовком «Шахтарі прийшли за міністром Сташевським». Це була аж ніяк не спроба звалити міністра, а тільки констатація ситуації у паливно-енергетичному комплексі, побудована на постійному моніторингу тенденцій, характерних для цього найважливішого для нашої країни конгломерату галузей.
А учора ми стали свідками небувало швидкого розв’язання кадрового питання. Президент Леонід Кучма призначив, а прем’єр-міністр Анатолій Кінах представив як міністра палива та енергетики Віталія Гайдука (замість Станіслава Сташевського, який протримався на цьому посту менш нiж дев’ять місяців, та якого було звільнено Президентом тільки в понеділок).
Цікаво, що завтра парламент повинен проголосувати за один з двох варіантів постанови, що оцінює роботу уряду та Мінпаливенерго з підготовки паливно- енергетичного комплексу до зими. Однак, незважаючи на різке похолодання, актуальність питання у зв’язку з призначенням нового міністра помітно зменшилася, і уряд може розраховувати вже не на «незадовiльно», а усього лише на м’яке «визнати роботу недостатньою».
Проте В.Гайдуку, котрий вже працював у Мінпаливенерго на посаді першого заступника, потрібно врахувати уроки Сташевського. Формулювання указу, згідно з яким міністр отримав префікс «екс», не вказує на недоліки та звучить цілком лояльно — «у зв’язку з переходом на іншу роботу». Тим часом днями Президент Леонід Кучма піддав уряд критиці за стан справ у вугільній галузі та погану підготовку підприємств паливно-енергетичного комплексу до зими. Чимало критичних тирад на адресу уряду і паливно-енергетичного міністра прозвучало і на нещодавньому обговоренні ходу підготовки до зими у Верховній Раді.
І все ж багато експертів чекали, що відставка Сташевського можлива не раніше весни, коли прорахунки у підготовці ПЕКу до зими можуть стати явними і на міністра ляже відповідальність за неминуче масове відключення від електромережі, відсутність тепла і гарячої води в будинках жителів різних регіонів. Сьогодні до його пасиву можна зарахувати «сміливу гіпотезу» про те, що Україна може спокійно перезимувати при наявності на складах ТЕС 2,2 млн. тонн вугілля, тоді як звичайно для цього було потрібно 4—4,5 млн. тонн. Безумовно, свою роль вiдіграла, мабуть, і неоднозначна позиція міністра і міністерства щодо подальшої приватизації енергокомпаній і, відповідно, підвищення енерготарифів. У зв’язку з цим можна передбачити, що формулювання указу було досить гуманним. Просто «об’їжджений» ПЕКом керівник повертається під крило до Олександра Омельченка, до створеної київським мером партії «Єдність» (якраз напередодні її з’їзду), у якій може наводити мости та навіть слугувати своєрідним символом «єдності» з блоком «Наша Україна», оскільки свою політичну кар’єру почав саме в уряді нинішнього голови цього блоку Віктора Ющенка. Ця версія обростає додатковими аргументами не тільки при спогаді про бартер, що не відбувся (енергопотужності замість київської нерухомості), в якому брала участь тріада Омельченко — Сташевський — Ющенко, але й у зв’язку з учорашньою заявою київського градоначальника про те, що відставка Сташевського є «політичним рішенням». Як повідомив УНІАН, О.Омельченко при цьому підкреслив: «Я говорю це не тільки тому, що Сташевський декілька років був моїм першим заступником і я знаю його високі ділові та професійні якості. Ця людина — одна з небагатьох в Україні, кого за роки незалежності Президент нагородив трьома орденами».
Проте повернення В.Гайдука у Мінпаливенерго не означає, що в цьому відомстві (поділеному на департаменти, кожен з яких претендує якщо не на статус міністерства, то вже на держкомітет — це точно) запанують єдність, мир і спокій. Почнемо з того, що новопризначений міністр, будучи першим заступником Сергія Єрмилова, зумів не зіпсувати стосунків з енергетичним віце-прем’єром Юлією Тимошенко та залишався в урядовій команді аж до призначення Сташевського (також політичного), з яким, як кажуть, не склалося. Гайдук тоді пояснював свою добровільну відставку тим, що не бачить «можливості виконувати ефективно ті завдання, які ставить сьогодні новий міністр палива і енергетики Станіслав Сташевський», оскільки не співпадає бачення функцій, які повинен виконувати перший заступник міністра. Сьогоднi В.Гайдук, (за власним визначенням на своїй останній прес-конференції) не дуже великий фахівець в електроенергетиці, не застрахований від того, що і йому доведеться почути подібну заяву. Держсекретарем сьогодні (і на наступні п’ять років) у міністерстві Володимир Лушкін (про нього прем’єр-міністр Анатолій Кінах відгукувався як про професіонала високого класу), а одним із його заступників — Юрій Андрiйчук, і обидва очолювали ВАТ «Житомиробленерго» (Лушкіна потім було призначено губернатором і він зумів стати своєрідним стабілізуючим чинником для житомирської еліти, серед якої панують чвари).
Можливо, В.Гайдук залишить енергетику професіоналам, а сам спробує стати міністром-політиком? Ця версія знайшла підтвердження у ході пошуків нового міністра напередодні його призначення. Спочатку кореспондент «Дня» зателефонував до приймальні Донецького губернатора Віктора Януковича та попросив повідомити номер телефону пана Гайдука. Нам люб’язно пішли назустріч. За цим номером самого Віталія Анатолійовича не виявилося, але нам повідомили, що ми телефонуємо в «Індустріальний союз Донбасу», а Гайдук зараз знаходиться у Києві і також дали номер телефону. Виявилося, що він належить офісу Партії регіонів. Віталій Анатолійович проводив нараду і навіть після її завершення не захотів поспілкуватися з «Днем», оскільки, очевидно, готувався до представлення керівництву галузі як міністр.
Тим часом напередодні цієї події політики повідомляли свої думки стосовно зняття — призначення. Лідер Компартії України (чиї ресурси раніше також накопичувалися за рахунок Донбасу) Петро Симоненко зазначив, що перед виборами почалася «найбільш жорстока боротьба за фінансовий і адміністративний ресурс (яким має можливість розпоряджатися Мінпаливенерго. — Авт. ), і що донецький клан продовжує цю боротьбу дуже серйозно». Голова парламентського Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Валерій Альошин повідомив Інтерфакс-Україна, що зміна міністра палива і енергетики пов’язана з певним перерозподілом сил напередодні парламентських виборів. Він передбачив, що, «очевидно, цей пост буде передано одному з представників того блоку, який розраховує на адміністративний ресурс під час виборів». «Я не виключаю, що може з’явитися людина, близька до блоку, який глава президентської Адміністрації нещодавно попередньо погодився очолити. Це найбільш імовірний варіант», — сказав депутат.