Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

В Україну прийде китайський грип

Збирайте гроші на вакцину
24 жовтня, 00:00

Сезонне зниження температури — завжди перший тривожний дзвінок медикам: значить, не за горами спалах гострих респіраторних захворювань (ГРЗ) та епідемія грипу. Згідно зі статистикою, в Україні щорічно на це хворіють 10—13 мільйонів чоловік, а 4 тижні епідемії грипу встигає «підкосити» 5—6 мільйонів. Не секрет, що грип у розвинених країнах знаходиться в числі лідерів серед інфекційних хвороб за кількістю смертних випадків, а швидше, навіть не сам грип, а викликані ним ускладнення, котрі можуть виявитись через тиждень-два після «видужання». Нагадаємо, що торішня епідемія, яку фахівці не розцінили як масштабну, «скосила» 2,5 мільйона чоловік, серед яких переважно були діти до 14 років, і принесла 6 смертей, а також завдала збитку у більш ніж 395 мільйонів гривень без урахування особистих витрат на лікування кожного хворого. Звичайно, нинішні епідемії не йдуть ні в яке порівняння зі спустошливою пандемією на початку минулого століття, коли вірус забрав 20 мільйонів життів.

З грипом лікарі вже звикли боротися, і щорічно в кінці кожного «грипового» сезону ВООЗ аналізує епідситуацію і дає рекомендації на подальшу епідемію. У сезоні 2001/2002 початок епідемії планують напередодні Нового року і швидше за все актуальними будуть 3 віруси — два підтипи вірусу А і новий вірус В або «Сичуань/99». Останній, швидше за все, і буде головним збудником майбутньої епідемії, оскільки в Україні його ще не було, а значить, до нього не вироблений і імунітет у населення.

Для того, щоб хоч би знизити ймовірність ускладнень, щорічно в Україні, як, втiм, і у всьому світі, проводиться вакцинація населення. Але якщо, наприклад, в Італії та Іспанії під вакцинацію підпадає 70% людей похилого віку, а у Німеччині в обов’язковому порядку щеплення робиться всім студентам і школярам, то в Україні «щасливчиків» — тих, кому вакцинація робиться в обов’язковому порядку і безкоштовно- не так уже й багато. Минулого року на 50 мільйонів населення щеплення було зроблене тільки 400 тисячам. Але і це вже також певний успіх, оскільки до цього вакцинацію пройшли 250 тисяч, а позаминулого року — 150 тисяч чоловік. Така ситуація пояснюється відсутністю бюджетних коштів. Минулого року на закупівлю вакцини централізовано було виділено 2 мільйони гривень, зараз же ці цифри ще обговорюються, але в основному планується, що весь тягар перекладуть на місцеві бюджети, які вже на свій розсуд будуть визначати суму на закупівлю антигрипової вакцини.

На сьогоднішній день «своєї» вакцини у нас немає. Щоправда, вона зареєстрована як вітчизняна імунобіологічна продукція, але складові її частини виробляє французька фармацевтична компанія. Цим і пояснюється її дорожнеча і, відповідно, недоступність багатьом верствам населення, які за визначенням входять до групи ризику. Вакцинацію за бажанням проводять у Києві багато поліклінік та приватних клінік, котрі мають вакцинальний кабінет, на щастя, для Києва це не проблема, на відміну від багатьох обласних і районних центрів. Вартість щеплення варіюється в межах від 30 до 100 гривень. Деякі власники підприємств для того, щоб не втрачати робочих днів, зазделегідь вживають заходів обережності і закуповують вакцину для всіх своїх співробітників. На сьогоднішній день тих, що закупили і подали заявки на вакцину, за словами провідного наукового співробітника Інституту епідеміології та інфекційних хвороб АМН України Алли Мироненко, вже немало. У числі лідерів — банки та великі недержавні установи. Але, на жаль, піклуватися про своє здоров’я характерно далеко не для всіх. За словами заступника головного санітарного лікаря України Людмили Мухарської, недооцінка грипу і його наслідків все ж присутня в українців. Керуючись принципом «саме пройде», багато людей переносять хворобу на ногах, а в результаті страждають вже на пневмонію, гайморит і отит. Цього року Мінздоров’я не виключає можливість того, що в школах знову буде введено карантин, але прогнозувати, яких масштабів сягне на цей раз епідемія, поки ще рано, говорять у Міністерстві охорони здоров’я.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати