Перейти до основного вмісту

$25 мільйонів — зайві?

20 жовтня, 00:00

У четвер Рівненська облдержадміністрація та компанія «Хімінвест», тобто власники контрольного пакета акцій «Рівнеазоту», намагалися захопити офіс цього шостого за величиною в Україні хімічного заводу. Виглядало це як справжній штурм. Але колона джипів, що мчалася «на всіх парах», вперлася у КрАЗи, які перегородили дорогу. Як пояснили у профспілці, робітники самі проявили ініціативу з метою захистити свого директора.

Відмовляючись виконати рішення акціонерів, директор заводу посилається на рішення Львівського господарського суду, який заборонив проводити збори акціонерів, відчужувати майно та проводити які-небудь організаційні зміни в компанії. Суд ухвалив таке рішення після початку банкрутства підприємства. У понеділок 14 жовтня це ж рішення підтвердив Рівненський міський суд з позову двох працівників заводу. На бік директора встала й профспілка Рівнеазоту. «Колектив буде стояти скелею. Ми розуміємо, що здатні викликати усі ці дії. Ніхто не хоче бути без зарплати та без шматка хліба», — заявила журналістам Світлана Пентего, голова профспілки ВАТ «Рівнеазот». До речі, зарплата на підприємстві перевищує 300 гривень, що за місцевими мірками вважається досить великою сумою. До того ж, виплата до останнього часу вiдбувалася регулярно, що у Рівненській області вважається майже винятком з правил.

Вантажівки учора все ще перекривали дорогу на «Рівнеазот», щоб не дати під’їхати представникам акціонерів підприємства. Чутки про те, що «Рівнеазот» за рішенням обладміністрації відключено від електроенергії, не підтвердилися. Директор заводу Віктор Колесников повідомив, що зараз підприємство простоює, і швидше за все навряд чи запрацює, поки не припиниться конфлікт з місцевою владою. Між іншим, минулий рік підприємство закінчило з чистим прибутком 27,7 мільйона гривень. По рівненському радіо щогодини повідомляються зведення з місця майнових боїв. Як ситуація буде розвиватися далі, ніхто передбачити не наважується.

Офіційної реакції з Києва на ці події поки що не було. Директор Віктор Колесников вважає, що нинішній конфлікт став наслідком рішення Фонду держмайна передати контрольний пакет акцій «Рівнеазоту» в управління обладміністрації, де давно не приховували свого роздратування керівництвом хімзаводу. Схоже, йдеться про давній особовий конфлікт, у який починають втягуватися й фінансові зацікавленості.

Нагадаємо, що наприкінці травня ФДМ продав за $25 мільйонів доларів 53,86%-ий держпакет акцій компанії «Украгропромхолдинг» (дочірній структурі РАТ «Газпром»), однак пізніше російський газовий монополіст з невідомих причин відмовився сплатити акції. На початку липня Фонд держмайна подав у суд на «Газпром», вимагаючи сплатити куплений пакет акцій та стягнути $5 мільйонів доларів штрафу за прострочення платежу. І ось, коли росіяни вже здається змирилися з необхідністю сплатити штраф, виявилося, що «Рівнеазот» оголошено банкротом за позовом концерну «Правекс- енергія».

Справа про банкрутство «Рівнеазоту» тягнеться з грудня 1997 року. «Рівнеазот» неодноразово пропонував «Правекс-Енергії» укласти мирову угоду, але концерн відмовлявся це зробити. «Правекс-Енергія» наполягає на тому, що борг «Рівнеазоту» за постачання енергоносіїв становить 14 млн. доларів, «Рівнеазот» наполягає на сумі свого боргу в 25 млн. гривень.

Очевидно, саме наслідками цих подій стала нинішня майнова війна на найбільшому хімічному підприємстві. Пасивне управління своїм пакетом з боку держави привело не тільки до скандалу регіонального масштабу, але й до зупинки компанії, що донедавна була успішною. У місті чекають, що «Київ розбереться». У будь-якому випадку розраховувати на згоду російських інвесторів прийти на «Рівнеазот» тепер набагато складніше. А отже, $25 мільйонів доларів держава через чиюсь помилку цілком може втратити.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати