Після шоку
Світ готовий допомогти США у боротьбі з тероризмом![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010914/4165-3-1.jpg)
Досі невідомо, скільком людям стали першим надгробком уламки Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку. Вчора агентства повідомляли про 1400 загиблих, однак цифра не остаточна. Поки що рятувальники знайшли понад 50 загиблих. Врятували 20 чоловік. Кажуть, що більше живих немає. Мерія Нью-Йорка замовила 10 тисяч спеціальних мішків для тіл загиблих. Пентагон, будівля якого пошкоджена частково, вчора поновив роботу. Там знайшли біля 80 тіл загиблих. Міністерство закордонних справ України повідомило, що громадян нашої держави серед загиблих у Нью- Йорку та Вашингтоні немає.
У чергах до пунктів здачі крові впродовж багатьох годин стоять тисячі людей. Американський Червоний Хрест заявив, що надасть лікарням, де лежать постраждалі від терактів, 50 тисяч пакетів з донорською кров’ю. Він виконає свою обіцянку — кров для американців здають і за кордоном. До донорських пунктів ідуть люди в Ізраїлі. Як повідомило Бі-Бі-Сі, кров для поранених також здав лідер Палестинської автономії Ясир Арафат.
В районах Нью-Йорка, де живуть араби, на стінах вже написали: «Забирайтеся геть!» Безперечно, напишуть ще багато іншого. Над тим, як гарантувати безпеку своїх студентів- арабів думають сьогодні всі університети Америки.
Північноатлантичний Альянс, штаб-квартиру якого евакуйовано з Брюсселя, ухвалив резолюцію, в якій напад на Сполучені Штати розцінено як напад на всі країни НАТО. Вперше Альянс застосував статтю 5 Північноатлантичного договору. НАТО гарантує Вашингтону необхідну, в тому числі й військову підтримку, в разі, якщо той нанесене зворотний удар кривдникам. Президент Джордж Буш та держсекретар Колін Пауелл назвали те, що сталося, «війною». Однак поки ніхто не бере на себе відповідальність назвати супротивника.
Федеральне бюро розслідувань схильне вважати «терориста номер один» Усаму бен Ладена замовником терактів, але доказів відчутно бракує. В США вже затримали кілька чоловік за підозрою в причетності до викрадення літаків, однак звинувачення поки що висунуто проти жодного. У Бостоні біля аеропорту, звідкіля вилетіли літаки, що врізалися у Всесвітній торговий центр, було знайдено автомобіль, в якому лежала написана арабською інструкція з керування літаками. У тому ж аеропорту знайшли чийсь багаж, у якому лежав Коран, інструкція з керування польотами на великих літаках та апарат для розрахунку палива в літаку. Як заявив генеральний прокурор Джон Ешкрофт, в результаті слідства вже вдалося з’ясувати, що деякі з терористів навчалися в приватній льотній школі в штаті Флорида. Кількох арабів, яких підозрюють у причетності до терактів у США, вчора заарештували в Німеччині. Загалом ФБР вважає, що в звірячій операції брали участь 50 злочинців.
У кожному з викрадених літаків було від трьох до шести терористів, вважають слідчі. Викрадачі були озброєні примітивним знаряддям, яке зазвичай застосовують в’язні — пластиковими ножами, бритвами, щоб спокійно пройти крізь «ворота» на контролі в аеропорту.
Слідчі та журналісти намагаються відтворити картину останніх хвилин життя пасажирів викрадених літаків. У пресі з’явилась версія загибелі рейсу 93, який упав неподалік Піттсбурга, штат Пенсильванія. Спершу ФБР не знало, чи пов’язувати його загибель із попередніми терактами, говорили, що, можливо, він просто упав. Тепер відомо, що цей літак також викрали. Як пише британська «Гардіан», сорок п’ять пасажирів рейсу, яких терористи змусили перейти в задню частину літака, дізнавшись, що нападники збираються направити машину на якийсь важливий об’єкт, швидше за все, у Вашингтоні, проголосували за те, щоб ціною своїх життів врятувати тисячі інших людей. Про це один із пасажирів попередив по мобільному телефону свою дружину — подзвонив попрощатися. За версією «Гардіан», троє чоловіків увірвалися до кабіни пілотів, кинулися на терористів і спробували направити літак вниз. Як відомо, він упав на поле.
КОМЕНТАР
Володимир ДЕРГАЧОВ, професор, доктор географічних наук, (Одеса):
— На превеликий жаль, теракти в США — це очікувана подія. Після розпаду Радянського Союзу пройшла хвиля романтизму з одного та з іншого боку. Східна Європа вважала, що вона скоро буде жити, як Захід, а Захід вирішив, що історія закінчилася, і в усьому світі перемогли принципи і модель демократичного громадянського суспільства. Але світ не став більш стійким після того, як зникла так звана «імперія зла» — СРСР. Крім цього, з’явилася небезпека нової світової війни (до речі, багато хто вважає, що вона вже почалася), яка буде вестися партизанськими методами. До цієї війни Захід не готовий. Більше того (аналітики про це писали протягом останніх 10 років) Захід, швидше за все, цю війну програє. Бо в західному суспільстві особа людини та її життя — це найвища цінність. Тобто, загибель однієї людини у військових операціях — це, звичайно, ціла подія, що призводить до політичної кризи або відставки президента. Якщо війна з використанням сучасних технологій (наприклад, інформаційна) дозволяє до мінімуму зменшити людські втрати, то партизанська війна — ні. Я думаю, не можна зводити дику подію, яка сталася в Америці, до того, що це підступи фундаменталістів, екстремістів, терористів тощо. Те, що сталося, — це, по суті, відповідь на американську політику в Євразії. І на книгу Збігнєва Бжезінського «Велика шахівниця». У 90-і роки американці спочатку допомогли стати на ноги рухові Талібан в Афганістані, коли там були радянські війська, а потім, коли таліби стали представниками фундаменталізму, американці почали їх періодично бомбити. Учора московські канали показували, що в Сербії вважають, що це відповідь американцям за Бєлград, а в Китаї з’явилися плакати, що це розплата за бомбу, яка впала на китайське посольство в Бєлграді. Звичайно, зараз зопалу Америка може розбомбити центри міжнародного тероризму, але це буде спрощений підхід, який призведе до ще більшого загострення ситуації. Зараз треба добре подумати, перш ніж приймати рішення або шукати винних. Бо може знову статися, що крайнім виявиться не лиходій, який ненавидить Сполучені Штати та погрожує вжити радикальних заходів, а загинуть безневинні люди у Азії, на Близькому Сході тощо. Подія, яка сталася в США, без сумніву, вплине на міжнародні відносини і геополітику. Вперше за всю історію США, країна, яка жила на острові-фортеці, зазнала удару, який припав не просто по серцю США, а по символах західної демократії та сили взагалі — Міжнародному торговому центру. Пентагону.