США не розглядають Україну як буфер між Європою та Росією
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010726/4131-3-2.jpg)
«Україна повинна зробити свій вибір сама. Якщо вона його зробить на користь Європи — то ми беремо на себе відповідальність сприяти цьому процесу». За цими словами радника президента Буша — аж ніяк не констатація повної безнадійності українсько-американських відносин. США, за її словами, не розглядають Україну як міст між Росією та Європою, але відзначають особливу роль України як «великої європейської сили». Вона нагадала, що під час недавнього візиту у Варшаву Джордж Буш виклав своє бачення єдиної Європи, яка включає в себе й Україну. Теза про те, що сильна та демократична Україна відповідає стратегічним інтересам США при цьому схожа на правду — навряд чи Сполучені Штати можуть бути зацікавленими в слабкому (хоча Райс і відзначила, що політична слабкість — це загальна хвороба «нових демократій»), непередбачуваному, бідному союзнику.
Ще один новий нюанс — за словами Райс, і Україна, і Росія мають право претендувати на те, щоб бути невід’ємними частинами майбутньої об’єднаної Європи. Вона відзначила важливість для європейської стабільності «добрих» стосунків України та Росії «враховуючи схожість їх доль». Отже, у стратегічному вимірі не повинно йтися про протистояння, у тактичному — про суперечки між Вашингтоном та Москвою за вплив на Україну. Заява Райс, що США не розглядають Україну як міст між Росією та Європою — зрештою, теж знакова.
Виходячи з усього, конкретні питання двостороннього співробітництва цього разу були обговорені дуже швидко. Райс до них віднесла співпрацю в області енергетики — і стала чи не першою високопосадовою особою адміністрації США, яка не негативно висловилася офіційно про трубопровід Одеса—Броди. За її словами, президент Буш націлений на допомогу Україні в цьому проекті. І зараз буде дуже важливо знайти інвесторів (і знову — питання про довіру). Райс ознайомила Кучму з останніми новинами навколо проблеми протиракетної оборони (вважається, що Вашингтон схиляє Москву поховати договір 1972 р. разом), повідомила, що США надаватимуть Україні допомогу в земельній реформі, паюванні землі, сільськогосподарській реформі. Натякнула, що масштабність скорочення американської допомоги Україні не в останню чергу залежатиме від самої України, тих зрушень, які вона продемонструє. Зажадала від українського керівництва відмови від поставок зброї до Македоніі: «Накачувати Македонію зброєю — абсолютно недоцільно». При цьому вона нагадала, що поруч, у Косово розміщено американський контингент, який можна у випадку необхідності буде задіяти і в Македонії.
На думку екс-міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка, який теж був присутнім на «круглому столі» з Райс, зараз в адміністрації Буша ще тільки триває вироблення моделі відносин з Україною. Самі ж відносини на сьогоднішньому етапі характеризують два чинники — по-перше, скорочення фінансової допомоги. По-друге — те, що контакти на політичному рівні тривають.
Те, що готової моделі відносин з Україною в адміністрації Буша ще немає, непрямо підтверджує й нещодавнє призначення до Держдепартаменту США відповідальним за відносини з Росією, Україною, Молдовою та за проблеми регіональної безпеки Стівена Пайфера, колишнього посла США в Україні.
Злі язики, до речі, стверджують, що Кондолізза Райс, яка на той час працювала в апараті Держдепартаменту, була причетною до історичної заяви президента Джорджа Буша-старшого в Києві, який не міг зрозуміти, навіщо Україні незалежність. Але часи змінюються...