Правильний напрям у світову торгівлю
— Надані українською стороною документи, що містили офіційні пропозиції, були із задоволенням зустріті в Женеві, і, на думку учасників переговорів, вони дійсно демонструють прогрес на шляху до вступу у ВТО. Це означає, що український уряд зробив серйозні кроки для поліпшення своїх пропозицій. Документи складалися з пропозицій щодо товарів і послуг, відповідних законів, на які вони спиралися, а також законопроектів, які необхідно ухвалити. Хоч Україна й зробила крок уперед на переговорному шляху, це, однак, не означає, що все так досконало. Передусім необхідне законодавче забезпечення в таких сферах, як право інтелектуальної власності, гармонізація законодавства щодо санітарних і фітосанітарних норм, технічні бар’єри в торгівлі.
Моє особисте враження від зустрічі в Женеві таке: Україна рухається у правильному напрямку, хоч, можливо, швидкість її руху не зовсім задовольняє. Багато аспектів українських пропозицій справді відповідали очікуванням партнерів, передусім це торкалося пропозицій з товарів. Цього місяця Україна практично закінчила переговори з Новою Зеландією, Мексикою, Уругваєм, і це вельми позитивний момент. Наступним кроком стане якнайшвидше завершення переговорів з Кореєю та Японією. Існує також імовірність того, що протягом нинішнього-наступного років Україна, за умови напруженої праці, може завершити переговори про товари з вельми важливим партнером — Європейським Союзом. Учасники зустрічі також дали позитивну оцінку пропозиціям щодо послуг. Безумовно, не можна сказати, що вся робота вже завершена, буде потрібна ще низка додаткових пояснень і робота над законами.
Після восьми раундів переговорів, що тривають ось уже вісім років поспіль, все ще відчувається нестача довір’я до пропозицій України. За цих умов необхідно, щоб український уряд продемонстрував наявність твердої волі й рішучості до того, щоб шляхом поступових змін торгового режиму рухатися в напрямку вимог міжнародних торговельних угод. На мою думку, найголовніше — це наявність політичної волі.
Що стосується термінів вступу України до СОТ, то ніхто не може точно сказати, коли та чи інша країна стане членом цієї організації. Це надто складний процес, в якому важливі безліч чинників. Дата наступної робочої зустрічі поки не визначена. Гадаю, вона могла б відбутися в жовтні, але для цього треба напружено працювати, щоб вийти на неї з поліпшеними пропозиціями. Враховуючи те, що зараз літо — канікулярна пора, реальнішим здається наступний термін — лютий 2002 року. Таким чином, Україна матиме більше часу на підготовку хороших пропозицій.