Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

ПРО: розвідка боєм по-американському

16 травня, 00:00

Держсекретар Колін Пауелл заявив, що США мають намір обговорити з Росією шляхи створення нових рамок системи безпеки, які, за його словами, можуть прийти на зміну договору 1972 року із ПРО, повідомляє телеканал Сі-Ен-Ен. «Нашим партнером, за цим договором, нині є Росія, і ми саме з Росією маємо обговорити, чи відповідає нинішній реальності цей договір, підписаний 30 років тому», — цитує Пауелла телеканал. Переговори Пауелла з міністром закордонних справ Росії Ігорем Івановим відбудуться післязавтра. Одночасно США проводять переговори про стратегічну безпеку в Пекіні. Ставка Вашингтона — на те, що Пекін, як передає Інтерфакс, прагматично підійде до концепції президента Буша і пом’якшить свою жорстку позицію щодо американських планів створення ПРО. Однак у той же час прес-секретар Держдепартаменту США Річард Баучер заявив, що США в разі необхідності створять національну систему протиракетної оборони (НПРО) незалежно від позиції Росії та інших країн. Це наводить на думку про те, що не все так просто, і Вашингтон бажає, як мінімум, контролювати можливу глобальну систему безпеки, із чим не згодні не тільки в Москві та Пекіні, але і в ряді країн Західної Європи. Зрештою, Україна, чия позиція щодо проблеми ПРО стала виявлятися лише останнім часом, проголосувала в ООН проти перегляду договору із ПРО, за що виступають США.

Те, що консультації щодо проблеми тривають — безумовно, позитивний момент і свідчення того, що насправді нова «холодна війна» нікому сьогодні не потрібна. Позитивним можна вважати і те, що вперше відтоді, як мова зайшла про можливий перегляд договору 1972 року, в цих консультаціях взяла участь і Україна, яку (багато в чому завдяки тому, що Київ довго не міг визначитися із власною позицією) досі просто не брали до уваги.

Голова держкомісії з оборонно-промислового комплексу Володимир Горбулін, коментуючи українсько-американські консультації з питань розгортання систем ПРО, які відбулися минулого тижня, заявив в інтерв’ю Інтерфаксу, що ці консультації триватимуть і що Україні запропоновано до запланованого візиту міністра оборони США підготуватися до більш конкретної розмови.

За словами Горбуліна, Україна в ході консультацій нагадала США, що спроможна брати участь у створенні регіональної системи ПРО, запропонованої Росією, оскільки має у своєму розпорядженні дві радіолокаційні станції раннього попередження, які сьогодні «працюють в контурі Російської Федерації», і «досягнення в галузі військової промисловості». Україна, вважає Горбулін, могла б у цьому випадку зробити «цікаві пропозиції». На консультаціях, за його словами, йшлося про те, «як зробити чинну сьогодні систему ПРО якщо не глобальною у світі, то принаймні такою, яка забезпечує стратегічний баланс і стабільність».

Отже, на сьогодні системі глобальної безпеки, яка склалася в роки «холодної війни», поки що іще нічого не загрожує. Поки що іще тривають консультації, поки що Вашингтон, то пом’якшуючи, то посилюючи акценти, провадить зондаж. Поки що незрозуміло, яку роль США і Росія в тій системі, що прийде на зміну домовленостям часів протистояння, підготували Україні. Поки що самі американці не знають, що таке система ПРО і навіщо їм потрібна нова система (добре знають це тільки «генерали» від ВПК). Усе це — лише поки що.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати