Весняний наступ «Газпрому» підтримала «Iтера»
Якщо найближчим часом українські енергогенеруючі компанії не сплатять заборгованість перед Міжнародною групою компаній (МГК) «Ітера», то вона може скоротити в квітні нинішнього року обсяги транзиту туркменського газу в Україну аж до його повного припинення. Як повідомили Інтерфаксу- АНІ обізнані джерела в російській газовій галузі, про це говориться в листі президента «Ітери» Ігоря Макарова Президенту України Леоніду Кучмі, датованому 26 березня. Не важко припустити, що саме березневе похолодання додало І.Макарову рішучості в черговий раз зажадати борги від українського уряду. Точно так, як тепла зима і близькість весни, можливо, підштовхнули уряд Віктора Ющенка до того, щоб перестати платити.
За даними на 26 березня, заборгованість українських енергогенеруючих компаній перед «Ітерою» становить $63 млн. У листі також говориться, що неплатежі за газ у великих розмірах не дозволяють «Ітері» своєчасно оплачувати транспортування туркменського газу по територіях Узбекистану, Казахстану і Росії.
І.Макаров здійснив не тільки епістолярно-ультимативну атаку на Україну. У той же день стало відомо, що МГК Ітера» звернулася до Міжнародного комерційного арбітражного суду при Торгово-промисловій палаті Росії. Позови були подані проти Державної енергогенеруючої компанії «Центренерго» ($24 млн.) і двох оптових покупців газу — ЗАТ «Українська енергетична компанія» ($16,8 млн.) і ЗАТ «Укренергозбут» ($7,3 млн.). Не виключено, що «Ітера» готує позови також на інших українських покупців природного газу — боржників. І уряду України, на думку джерел, близьких до МГК, доведеться нести солідарну відповідальність за заборгованість українських компаній перед «Ітерою», оскільки вони є державними. Крім того постачання газу в Україну проводилося під гарантії і обіцянки представників українського уряду щодо своєчасної оплати спожитого газу.
Це вже друга група позовів проти українського уряду, поданих в Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті РФ. Як писав раніше «День», компанію судових позовів проти України почало російське ВАТ «Газпром», яке збирається через суд зажадати від України відшкодування збитків у зв’язку з несанкціоновано відібраними в першому півріччі 2000 року 1,1 млрд. кубометрів газу. У Києві цим, за словами віце-прем’єра Олега Дубини, були здивовані. Тим більше, що Україна, за його ж словами, готова з 1 квітня об’єднати свою енергосистему з Росією, чому, правда, повинна передувати постанова уряду України про перехід на паралельну роботу, якої досі немає. 26 березня О.Дубина планував здійснити візит в Москву, де повинно було обговорюватися питання про поновлення паралельної роботи української і російської енергосистем, а також проблема, що виникла навколо антидемпінгового розслідування відносно постачання українських труб в Росію. Не виключено, що затримка у «запаралеленні», а також «підготовка» до чергового раунду міжурядових контактів викликала газові позови Москви до Києва. Це непрямо підтверджується і скасуванням Москвою, за «технічними причинами», згаданого візиту.
Українська позиція остаточно проясниться в четвер-п’ятницю. Спочатку О. Дубина виїде в Москву, а потім з’явиться офіційна заява стосовно боргів. Поки ж перший віце-прем’єр Юрій Єхануров стверджує: поточних боргів перед «Ітерою» Україна не має.