Перейти до основного вмісту

ЄС зацiкавився орендою українських лiтакiв

15 лютого, 00:00

За інформацією британської газети «Дейлі Телеграф», під час зустрічі верховного представника Євросоюзу з питань зовнішньої політики Хав’єра Солани та комісара Єврокомісії Кріса Паттена з Президентом України Леонідом Кучмою обговорювалося також питання використання створюваним ЄС Єврокорпусом українського авіатранспортного флоту чисельністю 76 літаків «Іл» і 40 «Ан». На думку газети, у такий спосіб ЄС дошукується способів функціонування Європейських сил швидкого реагування без допомоги Сполучених Штатів. Європейські представники перед зустріччю з Кучмою заявили, що «дуже вражені пропозицією України і вивчать її ближче».

Приділили увагу під час візиту Трійки до Києва і реформуванню в енергетичному секторі України. Обіцяні Єврокомісією кредити для добудови двох реакторів у Рівному та Хмельницькому вимагають, як повідомлялося, значних зрушень в енергетичній галузі. Як повідомив пан Паттен, під час переговорів Трійки ЄС та українських держслужбовців торкнулися можливих варіантів вирішення проблем у газовому секторі України. Участь же України в транзиті енергоносіїв до Європи, за його словами, фактично не обговорювалася. Для Києва, як стало відомо з компетентних джерел, це питання є одним із найбільш важливих, незважаючи ані на поліпшення відносин iз Москвою, ані на зменшення галасу щодо будівництва Росією «обхідної труби». До цього можна додати намагання України знайти й неросійських постачальників енергоносіїв до Західної Європи через свою територію (серед альтернативних джерел постачання та транзиту розглядається, зокрема, Іран). Що ж до переговорів з ЄС у цьому плані досить слушною є думка Постійного представника України при Європейських Співтовариствах Романа Шпека: «Просто нам потрібно бути більш активними. Треба сформулювати свою конкретну пропозицію»...

Роман ШПЕК, Постійний представник України при Європейських Співтовариствах:

— Відносини України та ЄС розвиваються в кращу сторону, через те що характер економічних змін, які відбуваються в Україні, дають для цього чимало підстав. У процесі переговорів із українською стороною Трійка ЄС так само відзначила прогрес, який відбувся в наших відносинах за останній час. Зокрема у виконанні Угоди про партнерство і співробітництво, досягнення нових можливостей в антидемпінгових розслідуваннях та підписанні Угоди про торгівлю текстилем на безквотовій основі. Якщо проаналізувати експорт України до країн-членів ЄС, то на першому місці знаходиться саме текстиль і готовий одяг, на другому — нафтопродукти, на третьому метал і металовироби. Отже, можливості росту експорту текстилю в ЄС у 2001 році очевидні. Друге питання, яке було нарешті вирішено в минулому році, що Радою міністрів Євросоюзу прийнято рішення про надання Україні статусу країни з ринковою економікою у випадку антидемпінгових розслідувань. Уже три українських підприємства звернулися до Єврокомісії про ініціювання процесу антидемпінгового розслідування за процедурою підприємства з ринковою економікою. Можна з гордістю відзначити, що два з них отримали позитивну відповідь. Для прикладу — в Росії, коли вони два роки тому отримали такий самий статус, позитивну відповідь було отримано тільки в десятому випадку. Очевидною ж перешкодою на сьогоднішній день лишається дещо повільна реалізація плану дій уряду зі вступу України до Світової Організації Торгівлі. Цей вступ відкриє нові можливості для початку переговорів щодо зони вільної торгівлі між Україною і ЄС. Ми поставили перед собою як пріоритет створення такої зони до того, як перші країни-кандидати приєднаються до ЄС. Це дасть можливість уникнути нових розподільчих дій у Європі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати