Перейти до основного вмісту

Чому в нас така зима?

10 лютого, 00:00

Минуло два місяці зими. Що принесли вони нам: зимовий холод чи осіннє тепло? У 2000 році грудень видався напрочуд теплим, з температурами, близькими до температур жовтня. Адже середньодобова температура в грудні цього року коливалась у межах трьох—п’яти градусів тепла. Що ж викликало таку аномалію?.. Нещодавно прочитав у газеті про те, що в 2050 році в Україні зими вже не буде. Це пов’язано з «глобальним потеплінням». Глобальне ж потепління виникло внаслідок неконтрольованості викидів газів із ТЕЦ, внутрішнього згорання двигунів, фреонів. Утворюється так званий «парниковий ефект».

Через зменшення озонового шару на Землю падають сонячні промені, які несуть із собою шкідливий ультрафіолет. Через проникнення на Землю променів і штучну «шубу СО 2 », затримується більша кількість тепла, а значить підвищується температура на Землі. Особливо це відчутно взимку, коли замість снігу й морозу йде дощ і відчувається осіннє тепло. Клімат із континентального наближається до морського.

Якщо кількість парникових викидів у ХХI ст. не буде різко зменшена, то з зимою ми розпрощаємося ще раніше 2050 року. Це проблема номер один для нас, адже гази, які, на перший погляд, нічим не загрожують, можуть накоїти дуже багато лиха. Перші кроки глобального потепління почали відчуватися найбільше в кінці ХХ століття. До кінця столiття на Землі зникла 1/10 всіх льодовиків планети, та куди ж поділась ця волога від танення льоду? Випала у вигляді дощу на посушливі райони Африки? Так, випала у вигляді дощу, але не на землі, які потребували вологи, а на перезволожені території. Згадаємо Закарпаття 1998 року, коли всього за три доби випала аж тримісячна кількість опадів! А південно-американська повiнь «Ельніньйо» у 1998 році? А повiнь у Великій Британії в 2000 році?

Та не виключені й інші аномальні явища: 2000 рік вважають найспекотнішим і, звичайно ж, найзабрудненішим роком століття. Найбільшу спеку спотерігали влітку 1998 року в африканській пустелі Сахара. Подих спеки відчувала Європа влітку 2000 року, коли в Афінах і Стамбулі була 40-градусна спека. Хіба це потепління не вплинуло на виникнення торнадо в штаті Техас у США? Звичайно ж, вплинуло. Від примх природи бувають жахливі наслідки. Прикладів дуже багато. Але ж ми тією чи іншою мірою забруднюємо навколишнє середовище, не помічаючи цього. То що ж буде у ХХI столітті, якщо не припиниться забруднення Землі? Адже яка увага до планети, така й буде від неї віддача. Вчені не виключають, що льодовики будуть танути, збільшуючи рівень Світового океану. Дрібні острови можуть стати підводними мілинами, а прибережні і низинні міста будуть затоплені. Це стосується і Нью-Йорка, і Парижа, і Мадрида, і Петербурга, і Одеси, і багатьох iнших міст світу.

Справді, лиха буде дуже багато. А причною є «глобальне потепління». На перший погляд, нічого страшного з тих вихлопних газів, викидів відпрацьованих сполук у водне середовище. Та наслідки дуже трагічні.

Сподіваюсь, що ХХI століття відзначиться боротьбою за природу, за вільне від викидів життя. Тоді зими будуть нормальними, а повітря — чистішим.

КОМЕНТАР

З проханням прокоментувати нинішні зимові температурні аномалії «День» звернувся до заступника начальника Укргідрометцентру Анатолія ПРОКОПЕНКА.

— Нехарактерна для зими температура, яку ми зараз спостерігаємо, пов’язана з переміщенням теплих повітряних мас із Середземного моря. Внаслідок цього в Україні протягом останніх двох місяців утримується переважно тепла, як для зими, погода з плюсовими значеннями денних температур. Така погода не є чимось незвичайним, теплі зими спостерігались уже не один раз. Взагалі, якщо брати не окремий рік, а більш довгі періоди, то таких, як у цьому році, температурних відхилень не спостерігається, і говорити про глобальне потепління не доводиться. Хоча на землі йде деяке потепління, більш стійке і більш інтенсивне в останні 30 років, і воно помітне в зимові періоди.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати