Перейти до основного вмісту

Спалюють нічийний газ

Якщо електростанції перейшли на українське паливо, то куди дівається російське?
07 лютого, 00:00

Україна досі не забезпечила умови, необхідні для поновлення постачання газу енергогенеруючим компаніям, заявив учора «Дню» прес-секретар Міжнародної групи компаній «Ітера» Микола Семененко.

За його словами, на цей час заборгованість знижено з $64,2 млн. лише до $55 млн., і українська сторона досі не надала графіка її погашення, хоча «зобов’язалася зробити це до 25 січня». З його слів, МГК необхідні «живі гроші», зокрема й для сплати транзиту туркменського газу в Україну. («Ітера» виступає оператором з транспортування цього газу до кордону України. — Авт. ). «Ми прокачуємо туркменський газ через території трьох держав і повинні сплатити транспортні послуги за січень і лютий», — підкреслив представник компанії. Він зазначив, що «Ітера», як і раніше, розглядає можливість припинення постачання в Україну й туркменського газу в разі, якщо Київ не вживе термінових заходів для погашення заборгованості.

Реагуючи на лист президента «Ітери» Ігоря Макарова, в якому було висловлено аналогічні претензії щодо оплати газу, Президент Л.Кучма звернув увагу прем’єр-міністра Віктора Ющенка й міністра палива та енергетики Сергія Єрмілова на припустимість таких дій, які можуть призвести до припинення постачання туркменського газу в Україну.

Тим часом рівень грошової оплати за використаний газ в Україні в січні 2001 року, як повідомила прес-секретар українського прем’єра Наталя Зарудна, знизився. За її словами, за газ на 20 січня поточного року сплачено 180,8 млн. грн. при рівнi оплати грiшми 37,2%, тоді як на кінець року цей показник становив 49,2%.

П’ять днів тому Н.Зарудна, посилаючись на слова голови уряду Віктора Ющенка, повідомляла, що Україна сплатила «Ітері» в січні, за орієнтовними даними, близько 100 млн. грн. у рахунок сплати боргів за раніше поставлений газ.

Нагадаємо, що з 16 січня «Ітера» припинила постачання природного газу чотирьом енергогенеруючим компаніям України через невиконання ними зобов’язань щодо оплати. Через два тижні, того ж дня, що й Н.Зарудна, заступник міністра палива та енергетики України Юрій Саква повідомив агентству Інтерфакс-Україна, що генкомпанії перейшли на туркменський газ, сплачуючи за його поточне постачання «Нафтогазу України» й одночасно гасячи заборгованість за газ перед МГК «Ітера». Джерело в Державному департаменті електроенергетики Мінпаливенерго при цьому повідомило агентству, що з 20 січня генкомпанії почали купувати газ у «Торгового дому» «Газ України» на умовах 100%-ї грошової оплати. «Генкомпанії мають домовленості на купівлю газу з «Торговим домом», а чий це газ — туркменський, «Ітери» чи власного ресурсу — нам і нашим споживачам абсолютно байдуже. Головне — що фізичне постачання газу не припинялося», — сказало джерело. А в лютому «Нафтогаз України» обіцяє збільшити постачання газу енергогенеруючим компаніям з 14,5 до 21 млн. кубометрів на добу, оскільки фахівці Мінпаливенерго оцінюють запас вугілля на електростанціях як критичний і прогнозують, що в разі, якщо постачання газу електростанціям не буде збільшене, можливе виникнення гострого дефіциту електроенергії з 25 лютого. Тим часом шахтарі Західного Донбасу також вирішили припинити постачання вугілля електрогенеруючим компаніям через затримки з оплатою. Судячи із заяви лідера Дніпропетровського об’єднання профспілки працівників вугільної промисловості Сергія Юнака, кошти, призначені для вуглярів, йдуть на сплату за газ.

З одного боку виникає враження, що тепер просто повторюється невинна торішня історія, коли з настанням весняного періоду генкомпанії припинили купувати газ у «Ітери» й перейшли на газ «Нафтогазу України», а з травня 2000 року Україна взагалі, за заявами наших офіційних осіб, припинила несанкціонований відбір російського експортного газу. Однак тут щось не складається. Якщо сьогодні «Ітера» не постачає газ українським генкомпаніям, але при цьому фізичний обсяг палива, що подається до українського кордону по російській трубі, не змінився, то, ймовірно, мова йде про якесь незрозумiле «запозичення». Адже якщо генкомпанії використовують зараз не «ітерівський», а якийсь інший газ, то куди діваються надлишки? Хто й кому за них платить? Начальник центрального виробничо-диспетчерського управління РАТ «Газпром» Борис Посягін підтвердив «Дню», що після припинення «Ітерою» постачання газу для українських генеруючих компаній «загальний обсяг газу, що подається для українських споживачів, залишився на тому ж рівні». За його словами, «за планом Україна повинна брати для своїх споживачів щодобово 213 млн. куб. метрів газу, а за позаминулу добу (4 лютого) взяла 226 млн., за 5 лютого — 210 млн. куб. метрів, тобто в межах загального плану на січень». Б.Посягін упевнений: «Те, що «Газпром» повинен платити за транзит, — ось цей обсяг буде перевищено Україною».

КОМЕНТАР

Юрій ЗБIТНЄВ, президент компанії RTV:

— Якщо Росія все ж подає Україні газ, який відмовилася постачати «Ітера», то він, виходить, ніби нічийний. У результаті, схоже, при розрахунках Україні доведеться використати виданий Росією «кредит довіри» — стенд-бай. Але питання платежів між двома країнами сьогодні до кінця ще не вирішені, і сторони, як і в колишні роки, покладаються на принцип «потім розберемося». Не виключено, що на кінець лютого ми дізнаємося, що знову стався несанкціонований відбір, а можливо, і суворо заборонений нам реекспорт. Але поки на це все закривають очі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати