На Дніпропетровщині другий напад «холодомору»
Iз 46 тисяч боржників в обласному центрі тільки 15% обіцяють заплатити протягом місяцяIще напередодні новорічно-різдвяних свят мер Дніпропетровська Іван Куличенко завірив городян, що зустрічати нове тисячоліття вони будуть у теплі і з гарячою водою. Свою обіцянку власті міста дотримали: в першій половині січня у квартирах дніпропетровців топили так, що доводилося відчиняти кватирки. Однак передих після грудневої «теплової кризи» виявився недовгим. Через чергове зниження тиску газу в магістральних газопроводах — якраз перед водохресним похолоданням — подачу тепла в будинки було повністю припинено. Подекуди в районах міста опалюються лише лікарні, садки та школи. До розморожування труб і загальноміської комунальної катастрофи не доходить лише тому, що температура повітря вдень підвищується до нульової відмітки на градуснику.
На нараді в міськвиконкомі керівники міста і комунальних організацій в авральному порядку знову розв’язували проблему збирання коштів на купівлю газу. За словами міського голови, з початку року підприємство «Дніпротепломережа» змогло зібрати лише 26 відсотків платежів. Як наслідок, перебір газу на опалювання і гарячу воду становив 30 млн. кубометрів. Тим часом досі робити передоплату за «блакитне паливо» вдавалася лише за допомогою кредитів, борги за якими вже перевищили 6 млн. гривень. Хоч-не-хоч, а міській владі знову треба шукати кредиторів, оскільки без цього одержати газ проблематично. Зрозуміло, керівництво підприємства «Дніпротепломережа» не сидить склавши руки і намагається одержати якщо не борги, то хоч би поточні платежі від громадян. У житлово- експлуатаційні контори надіслано суворі листи, а арбітражні та загальні суди просто завалено позовами, які вони «не встигнуть розглянути й до літа». Однак рівень платоспроможності населення за нинішніх тарифів не вселяє особливого оптимізму. «Індивідуальна робота» зі споживачами послуг дала такі результати: із 46 тисяч власників квартир, до яких зверталися з настійним проханням заплатити за тепло, 10 відсотків заявили, що вони не працюють, 8 відсотків порадили направляти претензії керівникам підприємств, де не платять зарплату, 7 відсотків є малозабезпеченими, 11 відсотків — пенсіонери, що мають пільги. Більше за те, 21 відсоток громадян узагалі не відчинили двері, а 20 відсотків, «м’яко кажучи, нагрубили». Тільки 15 відсотків жителів, узятих «у роботу», зобов’язалися заплатити за послуги протягом місяця.
Тим часом неабияка ситуація з подачею газу склалася не тільки в Дніпропетровську, але й у всій області. Як повідомили в Дніпропетровській облдержадміністрації, тяжке становище в Дніпродзержинську, Павлограді: 11,5 тисяч сімей не можуть «навіть закип’ятити чай». У Кривому Розі «ситуація балансує на межі». Зниження тиску газу, що боляче ударило не тільки по комунальній сфері, але й по цілком платоспроможних підприємствах, співробітник управління ПЕК облдержадміністрації Едуард Кирпичов пояснив «політикою керівництва НАК «Нафтогаз України» та дочірньої компанії «Укртрансгаз» щодо регіонів». Подібні «колективні покарання», вважає він, не лише деморалізують тих, котрі справно платять за енергоносії, але й можуть негативно відбитися на економічних показниках областей, які поповнюють бюджет України.