Урок гри без правил
Банк «Слов’янський» ліквідовано![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20010120/412-2-3.jpg)
Учора Національний банк України і Державна податкова адміністрація неупереджено розповідали журналістам історію загибелі одного з не останніх колись українських банків. Особливу увагу до цієї справи привертала неприхована в 1996—1997 роках близькість АКБ «Слов’янський» до корпорації «Єдині енергетичні системи України», керованої на той час нинішнім віце-прем’єром Юлією Тимошенко. Однак нині в ході слідчих справ щодо цього банку, пояснив заступник голови ДПАУ Ігор Кальниченко, причетність Ю.Тимошенко до його роботи не зафіксовано.
За словами І.Кальниченка, його взагалі мало хвилює цей банк як такий. Головне для нього — відстояти інтереси постраждалих вкладників. Заборгованість банку перед фізичними особами на початок нинішнього року перевищувала 91,9 млн. гривень. За час дії призначеної Нацбанком тимчасової адміністрації банку заборгованість скоротилася на 2,4 млн. грн., але до цілковитої виплати боргів, як бачимо, ще далеко. Тим часом «Слов’янський» уже не заробляв гроші, а дедалі більше розорювався, проїдаючи накопичені раніше ресурси, і подальше його існування, на спільну думку Нацбанку і ДПАУ, лише заважало поверненню боргів вкладникам. За 2000 рік банк мав 325 млн. гривень збитків.
Характерна деталь. За повідомленням І.Кальниченка, слідство виявило, що один із керівників «Слов’янського» за роки роботи банку привласнив фантастичну суму в $300 млн. А такі сумнівні операції, як надання наближеним до банку фірмам так званих бланкових кредитів (що надавалися без будь-якого забезпечення), надвисокі відсотки на депозити для окремих нечужих осіб для керівництва банку, сумнівні вексельні операції — стали надійними інструментами як для особистого збагачення, так і для розграбування активів.
Тим часом недуги «Слов’янського» мали б стурбувати керівництво НБУ не тільки в плані контролю за проблемними банками, кількість яких в Україні скорочується дуже повільно. Зі 195 банків 20 перебувають у режимі фінансового оздоровлення та особливого нагляду, а 38 — у стадії ліквідації, тоді як лише 7 виконали програми фінансового оздоровлення і були переведені на звичайний режим роботи. Уже зараз треба бити на сполох із приводу того, що за весь минулий рік банківська система країни одержала всього лише 16,3 млн. гривень прибутку порівняно з майже такою ж мізерною (як для цілої банківської системи) сумою в 512,8 млн. грн. 1999 року.