Україна та Мак едонія вирішили нарешті по чати
Результати візиту до України македонської делегації на чолі з президентом республіки Борисом Трайковски можна було б охарактеризувати як початок. Можливо, цей початок допоможе Україні зайняти своє місце на Балканах, які, за логікою, мали б бути для неї зоною стратегічних інтересів. Поки що цей початок проявився в підписанні угоди з військово-технічного співробітництва. Готуються до підписання ще кілька документів, серед них — і угода про вільну торгівлю.
За статистикою, левова частка українського експорту на Балкани, в тому числі — й до Македонії — є продукція металургії (95% з обсягу в $29 млн. за минулий рік). Що є насправді — важко сказати, бо українською продукцією часто торгують болгарські, румунські та інші компанії. Пора б уже, очевидно, й знайти своє власне місце. Тим більше, що македонці могли б не лише поділитися досвідом, набутим ще за часів існування «тітової Югославії» у сільському господарстві та фармацевтиці, будівництві доріг та організації туризму, тютюновій промисловості, але й допомогти вийти на інші балканські ринки, які вони добре знають.
Щоправда, досі складалося враження, що Македонія як така Україну цікавить досить мало. Дипломатичні відносини існують п’ять років, посольство в Скоп’є відкрито нещодавно — і то не без впливу того чинника, що в Македонії досить довго перебував український миротворчий контингент, направлений для участі в міжнародній операції в Косово. Македонці часто заявляли з цього приводу, що їхня невелика й не надто багата держава знайшла можливість відкрити своє посольство в Києві з огляду на важливість України.
Зараз же президент Леонід Кучма заявив про зацікавленість сторін у розширенні співробітництва на всіх рівнях. Президент Трайковски пообіцяв вжити всіх зусиль, аби політичний діалог реалізувався в конкретних проектах. Раніше в МЗС Македонії «Дню» говорили, що немає нічого неможливого в спільній участі, наприклад, у проектах з відбудови Косово. Можливо, зараз до цього додадуться можливості співпраці в Югославії, де работи може вистачити всім, а також Албанії, де македонці зараз будують шляхи. Все, очевидно, ще може бути. Якщо уміло скористатися можливостями. Власне, тільки потужний, масований вихід України на Балкани міг би компенсувати їй втрати, понесені під час дії антиюгославських санкцій. І якраз Македонія могла б допомогти знайти необхідні шляхи.