Антинобель — більше аніж жарт
У головної в світі премії є іронічний двійник![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001017/4188-6-1.jpg)
Щороку напередодні тижня присудження нобелівських призів в американському Гарварді, що дав світові більше за інших нобелівських лауреатів, вручають Ig Nobel Prize (ignoble — низинний). «Гнобимі» лауреати отримують премії «за досягнення і дослідження, які немає сенсу відтворювати». Для вченого світу це дуже важливе визначення — відкриття або винахід визнаються, якщо його можуть відтворити не лише першовідкривачі, але й інші дослідники. Засновник антинобелівських премій — часопис «Аннали неймовірних досліджень». Церемонія нагородження усталилася: в присутності гарвардської громадськості, котра веселиться, лауреати минулого року вручають нагороди призерам нинішнього.
Не всі премії такі вже безглузді. Так, цього року Кріс Нісвандер з Арізони отримав свій «іг-нобель» за номінацією «комп’ютерні науки» за розробку програми PawSense, яка визначає, що клавіатурою вашого комп’ютера ходить кішка. Відповідно комп’ютер не виконує команди, що видаються котячими лапами й не псує роботу господаря. Заодно з колонок чутиметься шипіння, що прожене цікаву тварину.
Так само небезнадійне дослідження, що отримало премію з фізики, про левітацію немагнітних об’єктів, що обертаються в магнітному полі. Просто автори як приклад навели і жабу, котра бовтається в повітрі. А небезграмотні працівники «Анналів» тут же прикинули, яка повинна бути напруженість поля, щоб утримувати в повітрі борця сумо, що обертається. Хоча, насправді, за ці дослідження років за 20 може й дадуть справжнього Нобеля.
Про інших лауреатів-2000 такого не скажеш. Ось дослідження в Scottish Medical Journal: «Колапс туалетів у Глазго». Тричі в цьому шотландському місті унітази розсипалися під клієнтами, завдаючи їм рани. Висновок: унітази старі, час міняти. Голландські дослідники проводили магнітно-резонансну зйомку пар, що кохаються. Висновок: введений чоловічий член приймає форму бумеранга. Дослідник з незнаного світові університету Далгаузи порівнював смакові якості пуголовків в Коста-Ріці, а психолог з Корнволла отримав «шнобелівку» за роботу «Як невміння визначити чужу некомпетентність призводить до роздутої самооцінки».