Форос: на підступах до асамблеї тисячоліття…
СНД заявляє про свою причетність до проблем глобалізації та потенціал протистояти викликам епохи![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20000822/4151-1-2.jpg)
Єдиним документом, ухваленим главами 9 держав СНД, які наприкінці минулого тижня зустрілися у Форосі (Крим), є заява, присвячена питанням проведення Саміту і Асамблеї тисячоліття в рамках ООН, які відбудуться в Нью-Йорку 7—8 вересня 2000 року. Решта — усні домовленості, консультації, вироблення узгоджених точок зору. Вони стосуються проблем створення зони вільної торгівлі, маршрутів транспортування нафти і вантажів, взаємної торгівлі, будівництва оптико-волоконної лінії зв’язку та формування транспортних коридорів, розв’язання кризових проблем у країнах співдружності — але все це в робочому порядку. Як Леонід Кучма вже в неділю сказав журналістам в Ялті, «всі президенти сказали, що задоволені зустріччю, всі вважають, що такі зустрічі необхідні».
Власне, як і пояснював журналістам раніше в Криму Леонід Кучма, він і запрошував лідерів СНД саме тому, щоб за круглим столом визначити своє ставлення до підсумків ХХ і викликів XXI століття. І хоча зустріч через трагедію у Баренцевому морі довелося скоротити, перенести з Лівадійського палацу у Форос, проте головна її мета була досягнута.
Як повідомляє агентство Інтерфакс- Україна, «напередодні важливих подій в історії ООН, говориться в заяві, глави держав зазначають міцніюче прагнення міжнародного співтовариства побудувати стабільний і безпечний світ без воєн і насильства, в якому буде забезпечуватися процвітання держав і народів, вільний розвиток кожної людини. Розв’язувати ці багатогранні завдання належить в умовах зростаючого впливу процесів глобалізації на політичний і економічний розвиток людства», — говориться в документі. Глави держав СНД зазначають, що особливої ролі в цьому контексті набуває «розвиток інтеграції на регіональному та субрегіональному рівні, яка дозволяє ефективно реалізовувати перевагу глобалізації та усувати негативні наслідки, передусім в економічній і соціальній сфері».
Звичайно, прийняття однієї заяви не робить погоди у світовій політиці. Але, як повідомив журналістам прес-секретар українського Президента Олександр Мартиненко, учасники зустрічі були переконані, й вони зазначили це в документі, «що поглиблення багатосторонньої та двосторонньої співпраці в рамках СНД йде в руслі загальносвітових тенденцій на межі ХХI століття й відповідає національним інтересам держав Співдружності. Країни СНД як невід’ємна частина міжнародного співтовариства відкриті для ширококонструктивної взаємодії з усіма державами в пошуках адекватної відповіді на виклики часу. Без колективних зусиль, йдеться в заяві, неможливо впоратися із серйозними ризиками, які загрожують основоположним цілям і принципам статуту ООН». Глави держави СНД вважають, що «Саміт тисячоліття дає унікальну можливість взяти уроки з досвіду багатосторонньої співпраці у ХХ сторіччі, намітити шляхи формування багатополярного світу для зміцнення підмурівка ефективної системи глобальної безпеки».
І хоч Україну цілком заслужено можна докоряти тим, що за останнє десятиріччя ХХ століття для реформування суспільних відносин на засадах ефективного ринку вищим керівництвом країни зроблено дуже мало, однак не можна забувати особливих історичних, економічних і соціально-культурних обставин, в яких вимушені діяти й політики, й народ України, як і народи деяких інших країн СНД. Разом із тим Україна була першою країною на пострадянському просторі, де затвердилися цивілізовані та законні способи формування й передання влади, де розвиток суспільства йде практично безконфліктним шляхом, що забезпечує дотримання та пріоритет основних прав і свобод громадян. Це, можливо, свідчить не про молодість країни, а про наявність особливих психологічних традицій державності протягом сторіч. Адже Україна навіть є членом ООН з моменту її заснування.
Як повідомляє агентство Інтерфакс- Україна, майбутній історичний форум покликаний чітко підтвердити величезне значення статуту ООН, центральну роль організації в підтримці міжнародного світу та безпеки, важливість зміцнення засад міжнародного права. Із задоволенням зазначаючи широкий консенсус користі такого підходу, що складається в ООН, учасники зустрічі глав держав СНД виступають за те, щоб у підсумковому документі саміту знайшли відображення такі принципи різносторонності, рівноправності, солідарності у розв’язанні загальносвітових проблем, інтереси й потреби всіх основних груп, включаючи країни з перехідною економікою. Глави держав підтверджують рішучість сприяти успіху Саміту і Асамблеї тисячоліття, виходу на вагомі політичні рішення, що ведуть до встановлення нового й справедливого світового правопорядку у ХХI столітті…