Ціни на нафтовій біржі сягнули рекордної позначки
Ціни на сиру нафту на Лондонській міжнародній біржі цими днями підскочили до рекордної позначки, якої в Західній Європі та Сполучених Штатах Америки не знали упродовж останніх десяти років. За одну барель нафти найвищої марки Brent ціна зросла до $32,80.Тільки якщо востаннє причини підвищення цін на «чорне золото» були досить вагомими — через війну у Перській затоці 1990 року, то цього разу покупці сировини просто запанікували, перелякавшись звістці про те, нібито в США майже не лишилося нафтових запасів. «Посприяли» підвищенню цін і заяви венесуельського президента Уго Чавеса, який переконує зараз основні країни-учасниці ОПЕК (Організація країн із експортування нафти) не підвищувати видобуток сировини, як того бажають деякі розвинуті країни Заходу.
«Ми прагнемо «не високих, а чесних» цін», — підкреслив венесуельський президент, чия країна є одним із найбільших нафтовиробників, а венесуельський міністр енергетики зараз є президентом ОПЕК. Чавес, зрозуміло, з неприхованим захопленням відреагував на те, як у вівторок піднялися ціни сирої нафти. Опісля він звернувся до країн iз закликом «не дозволяти цінам падати нижче теперішнього рівня». Ще в січні минулого року вартість барелi нафти марки Brent становила десять доларів. Напередодні різкого зростання ціни на нафту окремі країни ОПЕК погодилися на $22—28 за барель. Проте Чавес заявив, що падіння ціни нижче вівторкової буде «смертним вироком» для таких країн, як Венесуела.
Для країн же Заходу «смертним вироком», вочевидь, стане підвищення цих самих цін. Втім, все вирішуватиметься на вересневому саміті ОПЕК у Каракасі. На поступливість на цій зустрічі головних світових нафтовиробників сподіватися не доводиться. Особливо коли згадати, як дружно накинулися лідери країн із найбільшими запасами нафти на Саудівську Аравію, яка було погодилася збільшити нафтовидобуток. Щоправда, залишається ще Росія, яка не є членом ОПЕК. Москва вже отримувала чималий зиск від світової нафтової паніки 70-х.