Перейти до основного вмісту

Губернатор хоче керувати звалищем?

17 серпня, 00:00

Між першою особою Запорізької області і директорами металургійних підприємств зріє конфлікт. Губернатор Олексій Кучеренко заявив про свій намір узяти в управління облдержадміністрації звалище промислових відходів. З його слів, цю ідею підтримав Президент (з початку п’ятдесятих років у балці «Середня» нагромадилося порядку десяти мільйонів кубометрів відходів підприємств металургійного комплексу, 6% з них — метал). В ексклюзивній розмові глава регіону поділився з «Днем» мотивами, які спонукали його прийняти таке ризиковане щодо дружби з директорським корпусом рішення.

«Балка «Середня» — це техногенне родовище, яке знаходиться на території Запорізької області. Враховуючи мізерність бюджету, було б безглуздо, якби облдержадміністрація не брала участі в його розробках. Наша участь — це грамотна, вигідна для регіону політика щодо розбору та переробки цих відвалів. З 1937 року підприємства скидали туди метал, який лився за державні гроші. Там зариті бюджетні мільйони, які до цього дня пропливають повз скарбницю», — підкреслив Кучеренко.

Промисловці в корені не згідні з точкою зору губернатора. За словами головного фахівця з переробки шлакових відвалів АТ «Дніпроспецсталь» Валерія Кривди, звалище ніяким чином не є техногенним. Це поняття має на увазі родовище, яке утвориться внаслідок переробки мінеральної сировини. Останнє в чистому вигляді на заводі не використовується. До речі, зовсім нещодавно «Дніпроспецсталь» довела свою правоту у Вищому арбітражному суді.

«Усі ці заяви про те, що адміністрація хоче взяти в управління звалище і почати розробки, спричиняють глибокий подив, — коментує ситуацію Валерій Кривда. — По-перше, що вона буде робити з відходами? Сьогодні в усіх горять очі від того, що там — метал. І я схильний вважати, що губернатора підштовхує в його намірах певне коло людей. До нас уже зверталося безліч комерційних організацій з проханням розподілити між ними територію і дозволити займатися переробкою шлакових відвалів. Однак, поговоривши з цими людьми, розумієш, що вони дилетанти. Їх цікавить тільки метал! Займатися переробкою окислювальних або відновних шлаків, що могло б принести значну користь як підприємствам, так і регіону, вони не хочуть. Та й не змогли б. Для цього потрібні особливі виробничі технології, якими забезпечений наш завод. Для «Дніпроспецсталі» відходи становлять величезну сировинну цінність. Після того, як 1997 року була введена в експлуатацію перша черга цеху шлакопереробки, фахівці заводу приступили до освоєння технології поглибленої переробки шлакових відвалів. Найближчим часом установка буде запущена. Якщо раніше ми мали можливість вибирати тільки великі шматки металу, сьогодні не пропаде жоден грам сировини. У розвиток даної програми ми збираємося додатково вкласти $3 млн. Якщо ж звалище опиниться в управлінні облдержадміністрації, цех по переробці шлакових відвалів закриється. 300 чоловік втратять роботу. По-друге, — продовжує Валерій Кривда, — переконаність Олексія Кучеренка в тому, що відходи металургійних підприємств і території, на якій вони складуються, — державна власність, — безпідставна. Що стосується шлаків, вони наші. Завод купував сировину, виробляв з неї продукцію, складував відходи. При цьому справно платив ПДВ, інші відрахування. На підтвердження моїх слів — результати досліджень НДІ «Титан». У документі чорним по білому написано, що наше підприємство виконує всі вимоги уряду України, а також «Програму використання і споживання відходів виробництва». Крім того, з «Дніпроспецсталі» регулярно стягується плата за розміщення відходів. Іншими словами, наше підприємство визнане їхнім безперечним власником. Як я вже казав вище, ми судилися у Вищому арбітражному суді з державним комітетом по геології та використанню надр. Тендер на право розробки відвалів «Дніпроспецсталі», який комітет оголосив без нашого відома (конкурс встигла виграти одна з комерційних структур, яка, на думку Валерія Кривди, і підштовхує губернатора забрати звалище в управління адміністрації), визнаний юридично неправомірним. Окрім судового рішення на нашу користь, «Дніпроспецсталь» має на руках усі документи, що підтверджують приналежність підприємству земельної ділянки балки «Середня». На початку цього року завод викупив землю в Люцернянської селищної ради.

Заяву Валерія Кривди Олексій Кучеренко прокоментував «Дню» так: «Я не юрист. Я — губернатор, який зобов’язаний відстоювати інтереси регіону. Я законослухняний губернатор, однак мене шокують рішення Вищого арбітражного суду. Останнім часом чомусь судді виносять вердикти далеко не на державну користь. «Дніпроспецсталь» не довела свою правоту. Суд через незрозумілі мені мотиви визнав завод правим. Я же переконаний, що ці відвали — державна власність. Моя позиція правильна і моральна».

«День» буде стежити за ситуацією. Вона обіцяє набути розвитку. Наприклад, АТ «Запоріжсталь» ще не викупило свою частину балки «Середня». На угоду про купівлю-продаж прокурор області наклав арешт. Причини невідомі, однак керівництво комбінату збирається повторити шлях «Дніпроспецсталі» і подати позов до суду. І останнє: Олексія Кучеренка роздратовують приймальні пункти металолому, які, наче трава подорожник, обліпили околиці балки. На відміну від АТ «Дніпроспецсталь», яке взяло звалище під посилену охорону, низка підприємств поки неспроможні активізувати боротьбу із залітними «старателями». Промисловці вважають, що губернатору насамперед потрібно підстьобнути правоохоронні органи і допомогти заводам припинити розкрадання потенційної сировини.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати