Літні канікули обіцяють взимку
Цілком можливо, що школярі і студенти Харківщини будуть змушені любити зимовий відпочинок і літнє навчання. Тобто довгі літні канікули будуть взимку, а влітку — вчитися і ще раз учитися. Така ідея проробляється зараз педагогами спільно з енергетиками. Про це заявив заступник начальника управління паливно-енергетичним комплексом облдержадміністрації Анатолій Русаловський. Він також сказав, що готується цілий список підприємств, які взимку буде закрито. Усе це здійснюється заради економії енергоресурсів, яких в області надто мало. На головному генераторі області — Змієвській ТЕС — працює тільки 2 енергоблоки, хоча до роботи готові усі 8. Запас палива тут — 10 тис. тонн вугілля, цього вистачить на добу. Не набагато краще становище на головній кочегарці Харкова — ТЕЦ-5. Минулого тижня частота струму в мережі падала до 49,02 герц — це вже момент розвалу енергосистеми.
Головна і єдина причина тяжкого становища в енергетиці — неплатежі споживачів. У середньому оплачується 40-50% спожитої електроенергії. Тому єдиним методом боротьби з шарою є відключення боржників. За інформацією головного інженера «Обленерго» Сергія Кирика, на сьогодні відключено від мережі 524 споживачі з числа юридичних осіб, а ось фізичних осіб (тобто житлові будинки) електрики «відрубують» по тисячі на добу. Не краще становище з газом, хоча тут важче відключати квартири неплатників: труби проходять через кухні. І все-таки зараз без газу сидять такі промислові гіганти, як завод імені Малишева, «Серп і Молот», Куп’янський чавуноливарний завод, Першотравневий «Хімпром» і багато інших. А також безліч житлових будинків у приватному секторі. У місті працює всього 16 котелень із 600. Гаряча вода з кранів для багатьох мешканців стала тепер розкішшю.
Борги споживачів енергопостачальним організаціям давно досягли восьмизначних цифр. Єдиний спосіб боротьби з цим явищем енергетики бачать у репресивних заходах — відключенні і судах. Щодо цього характерне висловлювання прокурора Харківської області Володимира Кривобока на колегії обласної прокуратури: кожен директор-боржник має поговорити з прокурором, а найбільші — з ним особисто. Але ось що насторожує: у кращі часи Харків споживав 8 млрд. кубометрів газу на рік, зараз — 1,8 млрд., споживання електроенергії скоротилося в півтора рази. І поняття боргу тоді не було! Іншими словами, навіть економлячи, споживачі не можуть оплачувати енергоресурси через тарифи, які злетіли угору. Зараз енергетики Харківщини бачать порятунок у створенні так званого «енергетичного острова» — відокремленої електромережі, куди увійдуть Харківська, Полтавська і Сумська області. «Енергоострів» приваблює усіх, в тому числі й російських енергетиків, оскільки він прийме надлишок електроенергії від Курської АЕС. Самим мешканцям «острова» світить дуже стабільна частота в електромережах. З’явитися він може в будь-який момент, цими днями відбуваються інтенсивні переговори на рівні урядів двох держав.