Перейти до основного вмісту

З Воскресінням Христовим!

29 квітня, 00:00

У неділю «рано вранці прийшли жінки- мироносиці до гробу з приготованими пахощами. І побачили, що камінь від гробу відвалений був. А ввійшовши, не знайшли тіла Господа Ісуса. І ось два мужі в одежах блискучих з’явились при них і сказали: «Чого ви шукаєте Живого між мертвими? Нема Його тут, бо воскрес!» Повернувшись від гробу, жінки про все сповістили Одинадцятьох (апостолів) та всіх інших». Тоді побігли апостоли Петро й Іван до гробу і першим прибіг туди Іван, що Ісус його любив. «І, нахилившись, бачить — лежить полотно (плащаниця, в яку загорнули тіло розiп’ятого)... і хустка, що була на Його голові... І пішли апостоли хутко від гробу, зi страхом і великою радістю... Аж ось перестрів їх Ісус і сказав: «Радійте!.. Ідіть повідомте братів Моїх...» Вони ж підійшли, обняли ноги Його і вклонилися до землі», — розповідають Євангелія.

Завтра відзначають день Великодня, світле Воскресіння, християни православних та греко-католицької церков України. Це найбільше християнське свято року, бо присвячене воно центральній події сакральної історії християнства, котра свідчить про торжество життя над смертю, обіцяючи віруючим вічне життя.

Великдень — це перше річне загальнохристиянське свято; його почали відзначати у II столітті (християни I століття не мали річного циклу свят, а тільки тижневий). У II-III століттях кожна церква (їх було тоді чотири — Єрусалимська, Олександрійська, Антіохійська та Римська) мала свої дати відзначення Пасхи. Тільки після Першого Вселенського собору (325 рік, Нікея) ситуація почала змінюватися, хоча кожна церква продовжувала відстоювати власну систему обчислення дня Воскресіння.

Як відомо, день Великодня (завжди неділя) — рухомий, не закріплений за певною датою року. На Першому соборі було постановлено, що християнський Великдень має бути обов’язково після Пасхи іудейської, а його день визначається на кожен рік окремо за допомогою досить складних обчислень. Римо-католицька церква має один метод обчислення; східні православні церкви — інший, хоча всі використовують ті самі головні параметри — дату весняного рівнодення та фази місяця. Прийняття західним світом нового Григоріанського календаря (ХVI ст.) ще поглибило розбіжності. Пов’язані вони, насамперед (але не тільки), з тим, що «старостильники» днем весняного рівнодення вважають не 21 березня, а 3 квітня, відійшовши таким чином від астрономічного рівнодення на 13 днів.

Цього року східний і західний Великдень розділяє лише один тиждень, святкові дні католиків, протестантів і православних частково збігаються. Добрий знак! Варто також відзначити, що деякі протестантські церкви України, такі як церква П’ятдесятників та Союз християн-баптистів, взагалі відзначають Пасху два рази: один раз за новим стилем, а другий — «зі своїми православними братами». То ж вітаємо всіх християн України, а особливо православних та греко-католиків, з днем Воскресіння!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати