Фантоми відходять у минуле
НАТО—Україні: Ваші проблеми — це наші проблеми
Такі тези виголошували в Києві 1 березня чільні українські дипломати під час засідання комісії Україна–НАТО на рівні послів країн Альянсу, яке вперше проходило на території позаблокової країни. Проте звільнення від фантомів минулого, як з'ясувалось, це лише частка спільної роботи НАТО та України.
Разом з 19 послами країн НАТО Київ відвідав і досить частий останнім часом і поважаний гість – Генеральний секретар НАТО лорд Джордж Робертсон. Після завершення засідання комісії Україна–НАТО він просто сформулював мету досить унікальної зустрічі: «Ми хочемо дати можливість краще зрозуміти всім, що таке НАТО і як ми співпрацюємо з Україною для блага нашого спільного регіону».
На комісії Україна—НАТО обговорювались перспективи співпраці у галузі запобігання надзвичайним ситуаціям, економічної безпеки, науки і оборонної реформи. Якщо взаємодія у плануванні і протидії стихійним лихам є такою, що Україна, за словами натовців, є лідером серед інших партнерів Альянсу, то у справі військової реформи Києву, з точки зору НАТО, треба-таки напружитись. Саме про оборонні справи, як про пріоритетні у взаєминах з НАТО, говорив Джордж Робертсон. Потенціал двосторонньої комісії з військових питань (а цю структуру було утворено ще 1997 року і з жодною іншою державою НАТО такого органу не має) не використовується. Хоча оборонна галузь якраз є такою, що в Києва є максимальні можливості скористатись досвідом Альянсу.
«Головний урок, який країни НАТО винесли з власної практики оборонних реформ, полягає в тому, що треба йти на ці реформи якомога швидше. Уникнути болісних рішень неможливо. Проте вони будуть більш болючими, якщо з цим зволікати», – сказав Джордж Робертсон.
Така дипломатично висловлена критичність в оцінці поступу воєнної реформи в Україні чільними представниками НАТО відкрито оприлюднюється чи не вперше. Можна очікувати, що надалі Києву треба буде досить оперативно зробити висновки. Хоча, як зауважив міністр закордонних справ України, Україна сама буде визначатися з оборонними планами і пріоритетами.
Проте чи можна очікувати, що підвищена увага Альянсу до співпраці з Україною врешті-решт завершиться вступом нині позаблоковї держави до НАТО? На це запитання Дордж Робертсон зауважив, що таке питання не стоїть нині на порядку денному і що відповідь на нього має дати сама Україна. Хоча генсек НАТО сказав у Києві ще одну фразу, яка досить виразно характеризує погляд з Брюсселя на Україну: «Ваші проблеми – це наші проблеми».
На запитання кореспондента «Дня» Віктора ВОРОНЮКА, яка подальша доля очікує українських миротворців, якщо в середині квітня командування КФОР від НАТО перейде до об'єднаного корпусу п'яти європейських країн (Німеччини, Франції, Люксембургу, Іспанії та Бельгії), пан Робертсон сказав:
— Україна буде залишатися особливим партнером для нас. Я сподіваюсь, що і в подальшому український контингент зможе виконувати життєво важливу роль у забезпеченні стабільності в тому регіоні. І ще раз хотів би наголосити, що ми надзвичайно вдячні Україні за все, що вона робила і робить своїми контингентами в Боснії і Косово — за її співпрацю і внесок у забезпечення стабільності та миру у всьому євроатлантичному регіоні.