ОПИТУВАННЯ «Дня»
Євген АКИМОВИЧ, політолог, доцент Одеського державного економічного університету, шеф-редактор регіонального політологічного журналу «Демократична дія»:
— Нам мій погляд, не можна однозначно сказати, що «четвірка» провалилася. На 80% вона виконала свою роль — вона, як це не банально звучить, прорвала тотальну інформаційну блокаду.
Політики «канівської четвірки» були різними з самого початку, вони ж не говорили, що змінять свої погляди. Я думаю, що найбільша провина у розпаді «канівської четвірки» лежить, звичайно ж, на Морозі, його особистих якостях. Його посилання на рішення якогось пленуму — це несерйозно, адже мова йшла про те, що ці кандидати домовляються між собою самі. Марчук ніколи не сказав би, що «вирішив, бо йому так порадили його друзі». Тобто ініціатором розколу став саме Мороз.
З моєї точки зору, найсильніша позиція була у Марчука. І безумовно, зараз у виборців пішов прорив на користь цього кандидата. Його позиція залишилася правильною і політично, і психологічно.
Олена ДОНЧЕНКО, доктор соціологічних наук, Інститут соціальної та політичної психології АПН України:
— «Четвірка», попри те, що розпалася, виконала свою головну місію. Це був чисто психологічний експеримент групової діяльності. І в цьому експерименті виявилося все, зокрема, психологія кожного з її представників у плані колективної взаємодії, можливості працювати у команді. Хто витримав це випробування? Його витримав, передусім, Є. Марчук, тому що він, незважаючи ні на що, жодного разу не виявив легкодухості, відстояв свою лінію, жодного разу не збрехав членам команди. Він проявив себе лідером у цій «четвірці», бо не побоявся залишитися без голосів інших, без підтримки інших і в той же час залишився їм другом і соратником.
Чого, на жаль, не можна сказати про Мороза. Мороз це робить уже не вперше. Він не витримав випробування, показав, що може зрадити своїх колег і не може працювати у команді. Він виявив легкодухість вночі і зраду вранці. Він мав би, як політик такого рівня, все проаналізувати вночі, а не вранці, коли на всю країну пролунало рішення про єдиного кандидата. Це жахливе явище. Так само він вчинить у найвідповідальніші моменти української історії. І «білоруський варіант» у разі його перемоги також можливий.
«Четвірка» розпалася, тому що її члени не виявили здатності стратегічного мислення до кінця. І було б краще, якби з самого початку вони не обіцяли єдиного кандидата, сенсації. Вони обманули очікування людей. І ті виборці, які намагаються у всьому розібратися, я думаю, будуть схильні голосувати за Марчука, тому що він був послідовним і чесним у цій груповій взаємодії.
Якщо у групі виявляється зрадник, то вона обов'язково розпадеться. Погано, якщо людина не може поступитися своїми амбіціями задля вищої мети, у цьому разі — перемоги опозиції. Особисті амбіції, а також поклоніння рейтингам зіграли негативну роль у цій справі.
Станіслав КАТАЄВ, доктор соціологічних наук, професор:
— Коли оточення отримало цю інформацію, то, безумовно, на кандидатів з усіх боків було вчинено сильний тиск. Передусім, звичайно ж, на Олександра Мороза. Він був найслабшою ланкою у «четвірці» і досить було найменшого стимулу, що б він змінив свою думку.
Левко ЛУК'ЯНЕНКО, почесний голова Української республіканської партії:
— Я більше, ніж упевнений, що причиною розпаду «канівської четвірки» були зміни у становищі Олександра Мороза. Коли у Каневі підписувалася ця угода, Мороз припускав, що зніме свою кандидатуру на користь Марчука, і всі ми розуміли, що Марчук найсильніша фігура у «четвірці», і тому зняття кандидатур мало бути тільки на його користь. Однак потім у Мороза з'явилися великі гроші, і, можливо, разом з грошима прийшло і бажання не «зніматися» на користь Марчука. А можливо, й те, що разом із грошима з'явилася і велика надія на те, що з їх допомогою він зможе стати президентом. Тобто зміна фінансового становища привела до зміни настроїв Мороза.
Крім цього, у кожного кандидата є оточення, яке бажає бачити президентом саме свого кандидата. Оточення Марчука не міняє позицій. Що стосується Мороза, то, вочевидь, разом з появою грошей у нього з'явилося і нове оточення, яке унеможливило зняття Мороза на користь Марчука.
Випуск газети №:
№201, (1999)Рубрика
Панорама «Дня»