Міністр оборони США завітає до України не з порожніми руками
Щонайменше, на це сподіваються у Києві31 липня Україну відвідає міністр оборони США. Це буде третя зупинка Вільяма Коена в рамках тижневого турне за маршрутом — Японія, Південна Корея, Україна та Грузія.
Візит відбувається невдовзі після того як НАТО, де провідну роль відіграють США, силою «навело порядок» в Югославії, негативно вплинуло на ставлення українського суспільства до Альянсу. Проте цього понеділка представник Пентагону заявив на брифінгу у Вашингтоні: «Війна дуже мало вплинула на відносини між Україною та США у сфері оборони. Ні про який негативний вплив мова не йде. Міністр оборони Кузьмук практично продемонстрував свою прозахідну орієнтацію, ясно давши зрозуміти під час проведення повітряної операції, що вона не матиме жодного негативного впливу на американсько-українські військові відносини». В Пентагоні вважають, що зростання антинатовських настроїв в Україні викликано маніпуляціями громадської думки з огляду на підготовку до президентських виборів: «Деякі кандидати в президенти під час проведення повітряної операції в Косово намагалися «розбудити»... стереотипні уявлення про НАТО, успадковані від радянського періоду».
Напевно, з метою, аби «приспати» оці антинатовські настрої, Вільям Коен приїде до України не з порожніми руками. Йдеться про фінансову підтримку з боку США на забезпечення участі миротворчого контингенту України у складі багатонаціональних сил KFOR. Проте нині достеменно не відомо ні про обсяги можливої допомоги, ні про умови та механізм її надання — чи це буде разова ін'єкція, чи довготривала фінансова підтримка. На сьогодні Україна за власні кошти вже утримує один свій миротворчий батальйон на Балканах, витрачаючи на нього понад 4 млн. доларів на рік. Генерали у Києві раніш оголошували, що польовий госпіталь з вертолітним загоном та ротою охорони — а такий очікуваний склад українського контингенту у складі сил KFOR — буде коштувати 2 млн. гривень. Це близько 500 тис. доларів. Окрім ситуації на Балканах, Коен має обговорити з українськими державними та військовими посадовими особами перспективи двосторонньої військової співпраці, а також питання про нерозповсюдження зброї масового ураження до країн з нестабільними політичними режимами.