Перейти до основного вмісту

«Сімка» — за добудову українських ядерних блоків

22 червня, 00:00

З двома реакторами Хмельницької та Рівненської АЕС все ясно лише наполовину. «Ми маємо добудувати два реактори», — сказав після закінчення зустрічі президент Франції Жак Ширак, назвавши позицію Шрьодера «не надто реалістичною». В заяві «сімки» пояснюється й те, чому німецького канцлера не підтримали — «нашою першочерговою метою є закриття Чорнобильської АЕС відповідно до узгодженого графіка до 2000 р.» Німецькі зелені та соціал-демократи вимагають пошуку нових, неядерних способів замістити потужності ЧАЕС, побоюючись за безпеку української ядерної енергетики й виступаючи проти розвитку ядерної енергетики взагалі. Пошук нових можливостей разом із пошуком грошей на них затягнувся б на роки, Європа ж хоче бачити ЧАЕС закритою з нового року. Зрозуміло й те, чому найохочіше ідею будівництва блоків для заміщення чинних підтримують США та Франція — їхні компанії сподіваються на замовлення. Не кажучи вже про те, що три чверті французької електроенергії виробляється на АЕС. АП, щоправда, повідомляє, що лідери «сімки» не проти, щоб Шрьодер під час візиту до Києва 8-9 липня «прозондував» можливості знаходження альтернативних джерел електроенергії та неядерного виходу з чорнобильської проблеми.

Питання ж фінансування добудови цих двох блоків, очевидно, залишається відкритим — зокрема, в повідомленнях із кельнського саміту говорилося, що Україна вже отримала $746 млн. і не говорилося, хто й коли надасть їй кредити на $1,2—$1,5 млрд. Саме стільки коштуватиме їхня добудова та запуск відповідно до українських підрахунків.

Питання грошей взагалі виявилося на цьому саміті, як і завжди, важким. Наприклад, стосовно фінансування відбудови Косово — США, наприклад, кажуть, що якусь частину необхідних грошей виділять, але не на відновлення зруйнованих доріг і мостів. Основну ж частину витрат має нести Європа. «Новий план Маршалла» з загального економічного та політичного розвитку Балкан, як очікується, буде проголошено в липні на спеціальному саміті — але Югославію не заноситимуть до жодних планів і не виділятимуть їй жодної допомоги допоки там при владі режим, який не є демократичним.

Легше розв'язувалися питання грошей, яких не потрібно давати. Борги пробачили найбіднішим країнам світу, як і очікувалося. Лідери «сімки» пообіцяли президентові Росії Єльцину «натиснути» на Паризький клуб кредиторів Москви з тим, щоб він реструктуризував радянські борги перед Заходом. Якщо, звичайно, Москва та МВФ дійдуть згоди щодо програми кредитування Росії. І таким чином, Росія, якщо й платитиме зарубіжним кредиторам, то дуже нескоро. Натомість ні Україна, ні інші пострадянські республіки не отримають нічого з радянської спадщини, якою за угодами про «нульовий варіант» володіє Москва.

КОМЕНТАР

«Я вважаю, що необхідно терміново добудовувати й запускати атомні блоки на Рівненській та Хмельницькій атомних станціях, — сказав кореспонденту «Дня» Інні ЗОЛОТУХІНІЙ заступник директора Рівненської атомної станції Володимир Бондаренко. —Тим більше, що в них уже вкладено величезні матеріальні кошти. Наш блок, приміром, на сьогодні готовий на 85%, залишилося тільки закупити обладнання (попередня вартість необхідного обладнання $130 млн. — Авт.) і провести пусконалагоджувальні роботи. Будівництво ж парогазових блоків займе не один рік і вимагатиме нових капітальних вкладень. Створення тільки одного парогазового блоку коштуватиме в декілька разів дорожче, ніж введення в дію блоків Рівненської та Хмельницької АЕС».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати