Кінець банківській таємниці
Тепер залишилося відмінити грошіТе, чим потроху лякав підприємців прем’єр Валерій Пустовойтенко на засіданнях Кабміну, таки втілилося в життя — київські районні податкові інспекції наприкінці минулого тижня направили до комерційних банків списочки юридичних осіб, інформацію щодо рахунків (і операцій iз ними) яких банки повинні (!) надати податковій. Приїхали! Здоровенька була, банківська таємнице! Здоровеньке було, демократичне суспільство!
Тепер, отже, податкова будь-якого часу і з будь-якого приводу (або указу згори) може уважно промацати кожний грошовий рух будь-якого суб’єкта господарювання. Цікаво, що таку «перегинисту» думку «Дню» в одній iз районних податкових непрямо підтвердили! Але з обмовками: підприємство (юридична особа тощо) повинно мати хоч якісь провинності (ігнорування чинного законодавства, несплату податків, величезні прибутки або, навпаки, витрати тощо). Причому, як стало ясно з розмови, участь прокуратури й інших внутрішніх органів на цьому етапі необов’язкова — їх податкова інформує одночасно з банками. Тобто, хто конкретно приймає рішення щодо перевірки рахунків конкретного підприємства — не зрозуміло. А значить — хто завгодно. І навряд чи знайдеться сміливий, хто гарантує, що подібні почини підуть виключно на боротьбу з грошовим відтіканням і всілякими махінаціями, «що мають місце».
«Подібного роду дії — зайвий контроль і надмірне втручання — будь-яких держорганів примушує підприємців йти в тінь. «На світлі» працювати стає все нестерпніше, а боротися з держмашиною вже не вистачає сил. Це ж взагалі абсурд. Підприємець не повинен боротися. Він повинен працювати, забезпечуючи робочі місця, зарплати, податки до бюджету», — заявив «Дню» президент групи компаній «Мезокред», член координаційної ради об’єднання підприємців «Нова формація» В’ячеслав Кредісов.
Однак банкам (якщо вони хочуть і далі працювати) нічого іншого не залишається, як підкоритися. Банки інформуватимуть податкову! Правда при цьому за словами голови правління «Райффайзенбанк Україна» Ігоря Францкевича, банки неодмінно попередять своїх клієнтів про те, що їхніми рахунками цікавиться податкова. До речі, на сьогодні питання щодо форми надання банківської інформації (податкова хоче її бачити в електронному вигляді) поки законодавчо не врегульоване. Тому, пообіцяв І.Францкевич на прес-конференції, банк «РУ», наприклад, «обмінюватиметься» інформацією в паперовій формі. Що, безумовно, не виключає (як, зрештою, й електронна версія) витік інформації, її використання конкурентами й інші, що аж ніяк не розвивають підприємництво, наслідки.