Слов'янська інтеграція в югославську війну
Вчора російський президент Борис Єльцин підтримав пропозицію президента Югославії Слободана Мілошевича про приєднання цієї країни до союзу Росії та Білорусі.
Цю сенсаційну новину повідомив на пленарному засіданні Державної думи її голова Геннадій Селезньов, який щойно повернувся з Белграда. Свою пропозицію Мілошевич висловив Селезньову під час їхньої зустрічі, а спікер після повернення з Югославії розповів про ініціативу президента СРЮ Борисові Єльцину. За словами Селезньова, Єльцин не лише підтримав ініціативу Мілошевича, а й відразу зателефонував білоруському президентові Олександрові Лукашенку, щоб вислухати його думку — звичайно ж, «бацька», який і раніше пропонував приєднати Югославію до російсько-білоруського союзу, схвалив ідею об'єднання.
«Якщо такий союз буде створено, то наші армії та військово-морський флот будуть в Югославії», — передає агентство УНІАН слова спікера Держдуми Росії Геннадія Селезньова. Як передало Бі-Бі- Сі, Борис Єльцин заявив, що не допустить військового втручання Росії в косовський конфлікт, якщо Вашингтон не змусить Москву це зробити. Російський президент дав зрозуміти, що він має на увазі можливість наземної операції НАТО в Косово. За його словами, Росія не дозволить Заходу окупувати Югославію. У той же час Селезньов заявив, повідомляє УНІАН, що Єльцин віддав наказ «націлити російські ракети на країни, що воюють проти Югославії». Кремль поки що не підтвердив і не спростував цю інформацію.
Тепер очевидно, що українські ліві втратили свої аргументи за інтеграцію з Росією та Білоруссю. Малоймовірно, що українці горять бажанням брати участь у чужій війні — а саме така перспектива стає очевидною після заяви російського президента. Навіть якщо припустити, що Єльцин розв'язує таким чином власні проблеми та його заява не буде мати серйозних наслідків, непередбачуваність і, м'яко кажучи, ризикованість російської політики стає дуже очевидною. (До речі, також стало очевидно, що на пострадянському терені президентам треба регулярно проходити обстеження на предмет психічного здоров'я.) Якщо додати сюди перспективу обрання наступним президентом Росії ще більш екзальтованого політика, стає зрозуміло, що від будь-яких об'єднань «слов'янських народів» більше ризику, ніж користі.
Продовження теми на стор. "ДЕНЬ ПЛАНЕТИ"
КОМЕНТАР
Олександр ЛАВРИНОВИЧ, Народний рух:
— Це суто політична заява, яка демонструє прагнення Росії до великодержавності. Незважаючи на нинішній економічний стан цієї країни, комусь хочеться почувати себе велетнем, наддержавою, яка здатна ще диктувати світу свої умови. Хоча всі чудово розуміють, що сьогодні це, м'яко кажучи, не дуже можливо. Не існує і задекларованого союзу Росії та Білорусії. Фактично це залишаються різні держави. Якщо говорити про союзні відносини Югославії та Росії, виникне питання, до якої міри серби готові жертвувати своїм суверенітетом, як це робить Білорусь. Це суто рекламна заява.
Георгій КРЮЧКОВ, КПУ:
— Я не вірю, що Єльцин міг таке сказати. Він займає абсолютно іншу позицію.
Тарас СТЕЦЬКІВ, НДП:
— Це повна дурниця. Але це добрий пропагандистський крок. Подібне в Україні заявляє Олександр Ткаченко. Вони з ініціативи нашого доморощеного спікера збираються найближчим часом провести якесь зібрання Україна — Росія — Білорусь із запрошенням сербів як спостерігачів. Мета — відновлення слов'янського союзу. Це суто пропагандистський трюк напередодні виборів, в яких Ткаченко збирається брати участь.