Європейські зелені проти добудови українських реакторів

Екологічні організації організували демонстрації в багатьох європейських столицях біля представництв Європейського банку реконструкції й розвитку (ЄБРР), протестуючи проти планів цього банку надати кошти на завершення будівництва двох ядерних реакторів в Україні, повідомило АП. «Грінпіс», «Друзі землі-Європи» й «Сім’я Європи» заявили, що Україні слід узагалі відмовитися від проекту вартістю $1,2 млрд. через небезпеку повторення нового Чорнобиля. Зокрема, за словами фахівця з ядерних питань «Грінпісу» Тобіаса Мюншлаєра, спроектовані за радянської доби реактори в Рівному та Хмельницькому мають серйозні вади з огляду безпеки й не відповідають відповідним стандартам ЄС.
Однак перший заступник міністра охорони навколишнього природнього середовища та ядерної безпеки Олександр Смишляєв заявив кореспондентові «Дня», що побоювання європейських зелених є безпідставними.
За його словами, французько-німецька компанія «Ріск Аудіт» й американська «Сайнтек», яким ЄБРР доручив вивчити наданий українською стороною проект модернізації й добудови реакторів у Рівному й Хмельницькому, дійшли висновку, що рівень безпеки цих реакторів відповідатиме європейським стандартам.
Тим часом київський офіс ЄБРР пікетували представники національного екологічного центру і деяких екологічних організацій Рівненщини: «Еко-скул», «Фолькцентр», «Мама-86», вимагаючи закриття всіх АЕС. І це при тому, що діючі в Україні 5 атомних електростанцій з 14 реакторами, які зелені назвали «монстрами», дають половину електроенергії, що виробляється в країні. Заявку про участь у цій акції також подав український «Грінпіс». Усе пікетування здійснювалося під егідою «Банк Вотч», міжнародної мережі екологічних організацій у Центральній та Східній Європі, що контролює діяльність банків. Фактично українські зелені пропонують українцям запастися свічками, дровами...
Ці протести відбуваються на тлі візиту президента ЄБРР Горста Кьоллера до Києва і напередодні винесення рішення цього банку — чи давати допомогу Україні.
За словами Кьоллера, Президент України Леонід Кучма погодився виконати меморандум 1995 року, за яким Україна зобов’язалася закрити Чорнобильську АЕС до 2000 року в обмін на допомогу в розмірі $3,1 млрд. із боку Великої сімки, аби компенсувати втрати електроенергії, пов’язані з закриттям Чорнобильської АЕС: передбачалася добудова двох реакторів у Рівному й Хмельницькому. Втім, протести й українських, і європейських захисників довкілля не мали жодного впливу на уряд, який постійно заявляв, що не закриє Чорнобильську АЕС, поки не буде добудовано реактори в Рівному й Хмельницькому.
№241 16.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»