Богдан БОЙКО: «Тиснути на Президента, вимагаючи обіцяного»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19981208/4235-12.jpg)
На запитання «Дня» відповідає керівник секретаріату Руху Богдан БОЙКО.
— Країна в економічній ямі. Які заходи необхідно буде вжити новому президентові?
— В остаточній формі вимоги партії до кандидата ще не сформульовано, однак мою точку зору в Русі розділяє багато хто. Підтримку партії здобуде лише той, хто налаштований на зміни, здатні реально поліпшити життя простих людей. Необхідно домагатися корінного перегляду наших відносин з міжнародними фінансовими інститутами і, зокрема, з МВФ. Договори з ними підписують клерки, котрі турбуються про особисті інтереси, а не державні. Це межує з кримінальним злочином. Не в останню чергу завдяки їхнім старанням ці фінансові інституції досягли «великих успіхів» у справі скасування митних обмежень на ввезення західних товарів. Зарубіжні кредитори успішно лобіюють інтереси іноземних виробників на шкоду вітчизняним. Втім, якщо вже сьогодні до складу делегацій для переговорів з міжнародними фінансовими організаціями буде включено представників парламенту, ситуація може змінитися на краще.
— Перегляд політики кредитів під державні гарантії також входить до переліку обов’язкових умов?
— Звісно ж. За минулі шість років ці канали стали ледь не основними джерелами накручення держборгу. Кредити під державні гарантії, які переважно розкрадалися, виплачуватиме зубожілий платник податків.
Ще однією вимогою Руху до кандидатів буде перегляд політики внутрішніх і зовнішніх позик. Дії уряду мають регулюватися законами, яких досі немає. Тому в Україні нині безпрецедентні темпи зростання боргу.
У перелік обов’язкових вимог до нашого висуванця будуть входити також нова митна та податкова політики. Треба зробити все для скорочення імпорту товарів, аналогічних українським, переглянути податкові ставки. Такі рішення треба приймати, виходячи із загальнодержавних інтересів. А нині й у парламенті, й в уряді переважають суто групові підходи. Більшість із запропонованих законопроектів, у тому числі й у податковій сфері, відображають кланові інтереси окремих груп чи галузей. Потрібно виробити систему противаг, які дозволяють подолати такі підходи. Інакше майбутній глава держави, всупереч усім вимогам і угодам, виявиться заручником цієї системи.
— Які гарантії того, що, прийшовши до влади, новий президент виконуватиме обумовлені партією та її союзниками вимоги?
— У новій українській історії укладення подібних угод не має прецедентів. Вважаю, аналогічні умови до своїх кандидатів висунуть і інші центристські та правоцентристські партії. Це дасть привід тиснути на нового президента, вимагаючи від нього обіцяного.
№235 08.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету
обов'язкове. © «День»