Ще не створений уряд наривається на неприємності
Перше завдання переможців: розказати, яким поганим був Коль«Ми щодня чуємо про нові діри в казні», — сказала фінансовий експерт СДПН Інгрід Матеус-Майєр. Співголова Партії зелених Гунда Рьостель назвала державні фінанси, які залишив після себе міністр від ХСС Тео Вайгель, «купою уламків».
Також відомий соціал-демократичний експерт із соціальних проблем Рудольф Дресслер говорить про заплановане скорочення пенсій для державних службовців. Ця пенсія, яка платилася не з пенсійного фонду, а з державної скарбниці, вже давно викликала заздрість у простих роботяг, для її одержання не треба було віддавати щомісяця майже 20 відсотків зарплати, та й була вона у «державних» пенсіонерів значно більшою. Щоб одержувати 2 тисячі, державному службовцеві треба пропрацювати лише п’ять років, а робітникові з такою ж зарплатою треба гнути спину 18 років. Тепер СДПН хоче зачепити цю «священну корову», що, безсумнівно, викличе активну протидію в державних службах.
Проте ніхто на ті майбутні політичні проблеми не зважає: в таборі переможців ділять портфелі. Жодних радикальних змін у відомому списку соціал-демократичного «тіньового кабінету» не зроблено. У «зелених» найвищу посаду отримає їхній лідер Йошка Фішер — він стане міністром закордонних справ і віце-канцлером.
Тим часом християнські демократи розгрібають післявиборні завали, проводять «розбір польотів». На превелике здивування, канцлера Коля не зроблено «козлом відпущення», критика на його адресу дуже вже стримана. Після його офіційної заяви про відставку вже ні в кого немає сумніву, що на партійному з’їзді 7 листопада головою партії буде обраний номінований партійною верхівкою Вольфганг Шойбле. Позавчора за нього як за голову фракції ХДС/ХСС бундестагу проголосували й депутати. Таким чином, Шойбле обійматиме одразу дві відповідальні посади, чого не робив навіть досвідчений Коль. Справа ускладнюється тим, що свого часу на Шойбле було вчинено замах — психічно хвора жінка вдарила його кілька разів ножем. Лікування було складним, але політик повернувся до роботи, хоча відтоді пересувається на візку.
Перехід від одного уряду до іншого позначено сьогодні двома тенденціями — біржовим обвалом і зменшенням кількості безробітних. Це стане темою для початку нової міжпартійної боротьби. Адже через чотири роки — нові вибори.
Лейпциг
№192 08.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»