«Справедливість» — ремесло Мін’юсту
У своєму протесті Генпрокуратура зазначає, що норми і положення про Єдиний реєстр доручень суперечать ст. 19 та 31 Закону України «Про нотаріат» та Декрету Кабміну «Про державне мито», а також ст. 8 Закону України «Про нотаріат», де визначено виключне коло осіб та держорганів, які мають право на отримання довідки про здійснені нотаріальні дії та документи. Оскільки Мін’юст до цього переліку не включено і оскільки згідно зі своїми повноваженнями міністерство здійснює «лише керівництво державними нотаріальними конторами, то надання такої інформації держпідприємству «Інформаційний центр» є неправомірним», вважає Генпрокуратура. Вказуючи на інші порушення норм чинного законодавства, вона пропонує Мін’юстові скасувати згадані накази.
Утім, як зазначається в надісланому до редакції зверненні Української спілки промисловців та підприємців і Національної асоціації бірж України до Президента Л.Кучми, Мін’юст досі не привів своїх наказів у відповідність із чинним законодавством.
Автори листа стверджують, що наслідки рішень Мін’юсту можуть призвести до соціального вибуху і навіть «примусять забути про шахтарські страйки». Адже «під загрозою опинилося життя малозабезпечених верств населення, пенсіонерів, хворих людей, які продали кращі квартири, щоб переїхати в гірші, аби мати кошти на їжу та ліки».
Проте, зрозумівши неефективність прийняття рішень у межах своєї компетенції, Міністерство юстиції хоче надати їм сили закону і тому ініціює розробку та подання відповідних законопроектів на розгляд Верховної Ради України.
КОМЕНТАР
Олег ПОЛІЩУК, народний депутат України (фракція «зелених»): — Протест Генпрокуратури є цілком закономірною реакцією. Ці рішення Мін’юсту є надто сирими, щоб їх утілювати в життя. Наскільки мені відомо, днями Мін’юст уже скасував деякі рішення стосовно біржових контрактів і, гадаю, така ж доля чекає на «нотаріусне питання». Події, що відбуваються навколо цього міністерства протягом останнього місяця, дають підстави замислитися над його кадровим складом. Загалом же позиція Мін’юсту із приводу своїх останніх нововведень є досить цікавою. Міністерство скасовує свої рішення і при цьому їх захищає. Як можна розцінювати таку алогічну ситуацію? Гадаю, міністрові юстиції сьогодні можна поспівчувати: керувати міністерством, яке крок за кроком порушує чинне законодавство, не просто важко, а майже неможливо.