Чи повторить 3-й блок ЧАЕС долю 4-го?
Національна комісія з радіаційного захисту населення України (НКРЗУ) провела круглий стіл на тему "Запуск в експлуатацію 3-го блоку ЧАЕС - науково-технічні, економічні й соціальні наслідки для населення України". Аби не втомлювати читача повною "стенограмою" засідання, наведу з неї найцікавіші факти.
...Коли запускали реактори РВПК, технології їхнього зупинення не розробили - про це просто не думали... Зараз дівати ядерні відходи нікуди - сховища переповнені. Японія будує завод з їх переробки, остаточна вартість якого становитиме $15 млрд. Нам це явно дуже дорого, враховуючи, що сума дорівнює річному бюджетові України... Що робити з саркофагом, так і не вирішили. Будувати над ним новий? Зміцнювати старий? Або ще до того, як впаде старий, витягнути з нього залишки ядерного палива?.. 1-й енергоблок свій ресурс виробив, 2-й - також, 3-й ремонтують з літа минулого року - зокрема, в першому контурі - дефекти, спричинені старінням металу. Матеріалознавці не впевнені, що ремонтні роботи забезпечать 100-відсоткову безпеку. Щоправда, в Росії допускається експлуатація з тріщинами в стиках до 50 мм. Ну, та ж у Росії свого Чорнобиля ще не було...
Думка голови НКРЗУ академіка Дмитра Гродзінського: 3-й блок технологічно застарів, розташований поруч з "саркофагом", запускати в роботу його не можна.
Заступник керівника адміністрації ядерного регулювання Мінекобезпеки Вадим Грищенко сказав, що 3-й блок можна буде запустити на один рік у роботу, якщо будуть виконані всі необхідні ремонтні роботи. Тут доречно нагадати, що і при будівництві ЧАЕС були виконані всі роботи, необхідний з точки зору вимог безпеки. Щоправда, вимог того часу. І були фахівці, що мали сумнів у їх достатності. Вони, на жаль, мали рацію - 26 квітня 1986 р. гримнуло так, що генетична "луна" чутиметься і через 1000 років...
Учасники так і не дійшли єдиної думки. Якою ж буде доля 3-го блоку - покаже майбутнє. Сподіватимемося, що не сумна для нас з вами, читачу.
Випуск газети №:
№18, (1998)Рубрика
День України