Перейти до основного вмісту

Ходіння по ризиках

22 січня, 00:00
ІНВЕСТИЦІЇ Ходіння по ризиках Страхування - ще один спосіб залучити інвесторів в Україну Петро ІЖИК, "День"

Відоме твердження про те, що ризик - благородна справа, не знаходить відгуку в іноземних інвесторів: більшість із них справедливо вважають Україну зоною підвищеного ризику і не поспішають вкладати в неї кошти.

На думку народного депутата Сергія Терьохіна, в Україні є три основні групи ризиків для прямих іноземних інвестицій. Передусім, це велика нестабільність фіскальної системи: тільки протягом останніх п'яти місяців Верховна Рада прийняла 242 зміни в чинне податкове законодавство! Природно, далеко не кожний іноземний інвестор ризикне ступити на таке хитке правове поле.

До іншої групи ризиків С. Терьохін відносить надто високий ступінь регулювання економіки. Бажання держчиновників усе зарегламентувати призвело до того, що тільки по лінії центральної влади вже видано понад 4200 усіляких ліцензій і дозволів. А крім того існують підзаконні акти міністерств і відомств, що взагалі не піддаються обліку.

Нарешті, до третьої групи ризиків віднесено відсутність чіткого порядку реєстрації права власності. За словами народного депутата, необхідно розробити систему "жорсткого захисту" права на власність.

Напередодні парламентських виборів інвестиційна активність в Україні затихає: у цей час зростає вірогідність політичних ризиків. Ідея страхування інвестицій від політичного ризику не є новою: 1948 року подібну форму страхування вперше було запропоновано програмою уряду США тим американським фірмам, які здійснювали інвестиції в країнах Західної Європи. Сорок років по тому під егідою Світового банку було створено міжнародну організацію - Багатостороннє агентство гарантування інвестицій (БАГІ), покликане полегшити приплив іноземних інвестицій в країни, що розвиваються, страхуючи інвесторів від некомерційних ризиків. У цей час членами БАГІ є 143 країни (у тому числі й Україна). За всі роки діяльності агентства було підписано понад 300 договорів про гарантії на загальну суму більше від $3 млрд.

БАГІ займається страхуванням довготермінових проектів (15-20 років), при цьому гарантії можуть надаватися в межах до $70 млн. на один проект і $325 млн. на країну. Агентство страхує інвесторів від експропріації, війни й актів громадянської непокори, неможливості конвертувати прибуток від інвестицій у тверду валюту. У разі виникнення одного з перелічених ризиків БАГІ виплачує компенсацію до розміру понесених збитків.

25% гарантій, що надаються БАГІ, поширюються на Східну Європу. Уперше надійшли заявки й від України. Як повідомив головний юридичний радник БАГІ Бертран Марші, зараз розроблено схему співпраці з урядом України. Від того, наскільки вона виявиться дійовою, залежать подальші плани. Можливо, з допомогою БАГІ інвестиційний клімат в Україні дійсно дещо поліпшиться. Хоча від всіх ризиків застрахуватися все одно неможливо: наша держава настільки набила руку на їх винаході, що її просто нікому не наздогнати.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати