Андрій Шевченко: футбольна перлина з Оболоні
Андрій Шевченко: футбольна перлина з Оболоні Євген КАРЕЛЬСЬКИЙ, Олександр СЕРДЮК, "День" Напередодні Нового року Андрій Шевченко, 21-річний форвард київського "Динамо" та національної збірної, отримав "Кришталевий м'яч" кращого футболіста України 1997 року. Засмаглий після короткої відпустки, грізний для "Барселони" та, сподіваємося, для "Ювентуса", завжди чуйний до партнерів, Андрій дав інтерв'ю "Дню".
- Назвеш одразу головну мрію на 1998 рік ?
- Хотів би, щоб ми грали у фіналі Ліги чемпіонів.
- О, це говорить далеко не той юний Андрійко, що восени 1994-го відкривав для себе клубний футбол Європи. Скажи, нині тяжче знайти голеву мить? Мабуть, захисники прискіпливо вивчають манеру Шевченка...
- Упевнений, що складніше доводилося саме тоді. Не тому, що різниця з багатьма гравцями була у 6-8 років (її я відчував місяців зо три, а далі пішло на рівних). А тому, що команда не грала. Не грала так багато, як у ці півтора сезони. І настільки солідно, аби поважали, навіть боялися.
- Особисто для тебе рік 1997-й видався доволі стабільним, чи не так?
- У цілому, так і йшло. "Випав" тільки місяць на операцію. Але Ярослав Володимирович Лінько зробив усе, щоб я повернувся. І зважте: зробив у київській клініці № 28.
- Так це ж прекрасно: принаймні, класні футболісти й хірурги в нас іще, як мовиться, не перевелися. Стверджують, що й естрада наша ось-ось матиме щасливу долю. Ти нею цікавишся?
- Розумієте, не можна вказувати людині: дивись естраду, або дивись футбол. Ірина Білик, "Грін Грей", Олександр Пономарьов - це, безумовно, паростки нового. І я вболіваю, повірте, щоб Україна й у мистецтві піднялася. Але, по-перше, не захоплююся цим жанром спеціально. Слухаю музику під настрій. Я зростав на Леонтьєві, Шуфутинському, Аллі Пугачовій. Від цих пісень не відвертаюся й тепер. По-друге, потрібно, щоб у країні існував забезпечений середній клас, а не більшість тих, які ламають голову, що завтра поїсти...
- Є ще такий шлях - перебратися на Захід, або принаймні до Росії.
- Але цьому всьому є межа. Попит на українських спортсменів на момент відокремлення країн цілком зрозумілий. У нас же, припустімо, футбол не був чимось новим. Свою репутацію заклав іще в союзні часи. І при відпливі навіть у сотні гравців він може самовідродитися. А шоу-бізнес, як мені уявляється, є ще молодшим, ніж Україна незалежна. З'являються гарні голоси, але й чимало дилетантів. Згодом хтось зникає. Йде розвиток. От ми грали зі збірною Північної Ірландії. Так їй же не заважає, що відсотків 90 їх складу - десь за формальним кордоном.
- До речі, про збірну. Як вважаєш, праві ті, хто виводить їй схвальну оцінку: все-таки, до ЧС-98 не добралися?
- Гадаю, неправі й ті, хто пише тільки про невиграш у хорватів. Ні, я розумію, що сам перший тайм проти німців на їх полі - то ще не доказ. Але це була заявка. Загалом же в групі №9 віддавали сили до кінця. І вихід до "плей-офф" це велика справа. Мені, наприклад, пам'ятні всі відбіркові ігри збірної. Я просто знаю, що такий досвід дорогого вартий. Втіха ж не в тому, що "також мимо" Чехія, Ірландія, Швеція, Росія. А в тому, що ми самі попереду Португалії.
- Маєш на увазі, що трепету перед грандами тепер не відчуваєте?
- "Зірки" нас не лякають, просто нормально хвилюєшся перед матчем. А як вибіг на поле, то куди увесь трепет і подівся. Поглинає боротьба.
- Якось Євген Пилипович Лемешко сказав, що саме нападаючого "зробити" десь у спортучилищі неможливо. Він має знайтися на пустирищі. Так чи був той самий двір дитинства у Андрія Шевченка?
- Було поле 216-ї середньої школи на Оболоні. Але ж були ще потім Олександр Шпаков і Олександр Лисенко, які вчили нас справжнього футбольного розуму в школі "Динамо".
- Під час вечора "Людина року в футболі України" ти був буквально нарозхват. Це все не паморочить голову?
- Гадаю, що в тому залі було багато великих людей. І недаремно просили стати перед об'єктивом поруч Блохіна та Леонідова - учня та Вчителя. Й там не захвалювали тих, хто на чолі клубів дає нам можливість бути тими, ким мріємо. Бути справді самим собою.
...Андрій Шевченко, схоже, вже навчився цій гідності. Він думав прилетіти з екзотичних островів на день-два пізніше. Але, дізнавшись, що його чекають на врочистий вечір, обміняв квитка на ближчий виліт.
ФОТО РЕЙТЕР
Випуск газети №:
№1, (1998)Рубрика
День України