Виставки наших надій
Цими длями в Тель-Авіві проходить перша виставка України в Ізраїлі. Її підсумки підводити ще рано. Але сумнозвісний осінній «підрахунок курчат» після виставки в Дахрані, де з 26-го по 30 жовтня проходила перша в Саудівській Аравії Українська міжнародна виставка, дав суперечливі результати.
З одного боку, ці результати вельми обнадіюють. За п'ять днів роботи було проведено більш як 700 комерційних переговорів, підписано 64 протоколи про співпрацю, а експозицію оглянуло близько 10 тисяч відвідувачів із 35 країн світу.
На думку президента АТ "Торговий дім Україна - Америка" Олександра Пашкевича, 25-річна програма розвитку Саудівської Аравії надає прекрасні можливості для економічної співпраці. Адже країні - провідному світовому експортерові нафти - треба, по суті, з нуля розвивати водогінну та газову системи, транспортну мережу, сільське господарство.
Недаремно продукція Харцизького трубного та Нижньодніпровського трубопрокатного заводів привернула тут увагу представників фірми «Арамко» - найбільшої компанії з видобутку і постачання нафти. Продукція Дрогобицького долотного заводу знайде застосування для буріння артезіанських свердловин, а АТ «Завод Ленінська кузня» з Києва зможе брати участь у будівництві заводу для випуску малотоннажних суден.
Однак дахранська виставкова медаль має і зворотний бік. Україну тут представляли 76 підприємств, організацій та фірм. Але бажаючих було більше. Вони не поїхали до Саудівської Аравії через те, що не було коштів. Арабський світ не побачив багатьох наших досягнень, зокрема, і всесвітньо відомих «АНів». До речі, в багатьох країнах існують державні програми підтримки вітчизняних виробників, які передбачають компенсацію витрат на виставкову діяльність.
За визнанням заступника міністра МЗЕЗторгу Валентина Шевельова, Україна зіткнулася не лише із проблемою завоювання нових ринків збуту. Не менш важливо повернути собі старі ринки. Для прикладу, Бразилія, вже багато років охоче купує трансформатори запорізького виробництва. Але тільки в Москви, вважаючи їх російськими. У колах МЗЕЗторгу, щоправда, висловлюють несміливе сподівання, що найближчим часом уряд потурбується про зміцнення престижу вітчизняної промисловості, і вже на виставках 1998 року у Греції і Португалії, а тим паче в Ганновері на «ЕКСПО-200» вона з'явиться у всьому своєму розмаїтті.