Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Життя знову подорожчає

18 листопада, 00:00

14 листопада НБУ підвищив облікову ставку з 17% до 25% річних - вже вдруге за останні 2 місяці. Разом з нею було піднято до 27% ломбардна ставка.

Як повідомили в НБУ, підвищення відсоткових ставок було зроблене у зв'язку з фінансовою кризою в інших країнах і на основі аналізу ліквідності банківської системи України з тим, щоб стримати дестабілізуючі чинники, які могли негативно вплинути на розвиток фінансового ринку в Україні.

Разом з тим, як свідчить ситуація на внутрішньому ринку, фінансовий обвал наближався і без падіння індексу Доу Джонс і переполоху на біржах світу. Зі слів голови правління Національного банку Віктора Ющенка на початок жовтня обсяг емісії НБУ збільшився до 8 мільярдів (на 148% порівняно з початком року). При цьому спад ВВП за станом на 1 жовтня сягав 3%. Зрозуміло: грошовий емісійний потік утворився не без тиску «згори», де вже відчули буксування піраміди Облігації Внутрішньої Державної Позики. Відповідно відреагував і фінансовий ринок. Зокрема, на початку листопада валютно-обмінний курс повільно, але впевнено наближався до відмітки 1,9 грн. за $1. У результаті, як заявив В.Ющенко 14 листопада на конференції Української спілки промисловців і підприємців, фінансова стабілізація в країні може «полетіти» протягом тижня.

У цьому випадку без збільшення облікової ставки Україна отримала б повноцінний обвал валютного ринку. А внаслідок застосованих НБУ заходів ми зіткнемося зі стрімким зростанням кредитних ставок. На початку листопада вони підбиралися до 50% річних. З урахуванням надто низької ліквідності вітчизняних банків, пов'язаної передусім з платіжною кризою, можна стверджувати, що кредити будуть і далі дорожчати. На 1 жовтня кредиторська заборгованість в Україні наближалася до 100 мільярдів гривень, а дебіторська - до 70 мільярдів. При цьому левова частка заборгованості належить державі, яка й до цього дня фактично відмовляється офіційно визнати її, оформивши казначейськими векселями.

Одночасно з підвищенням облікових ставок Нацбанк скасував результати кредитного аукціону. Як пояснив В.Ющенко, це спричинено низькою ліквідністю його учасників - комерційних банків. Тепер НБУ підтримуватиме ліквідність комбанків операціями РЕПО і ломбардним кредитуванням (під заставу ОВДП), щоб знов повернути банки на праведний шлях кредитування дефіциту держбюджету через придбання державних облігацій.

Проте іншого на сьогодні й не дано: казначейських векселів, які могли б послабити платіжну кризу й підтримати ліквідність комбанків доведеться чекати ще довго. Роздавати боргові розписки не любить ніхто. І передусім наша держава.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати