Повний портфель газових компромісів
На завершення важкого дня переговорів з російським газовим "королем" голова Держнафтогазпрому України Михайло Ковалко пізнього вечора в середу дав інтерв'ю кореспондентові "Дня".
У ньому він відзначив цілковитий успіх зустрічі з Р. Вяхірєвим і настійливо рекомендував підкреслити, що авторами цієї перемоги є Президент і прем'єр-міністр, котрі виявили високий професіоналізм у газових питаннях.
У ході переговорів, відзначив М. Ковалко, було позитивно вирішено як питання забезпечення України газом у зимовий період 1997 - 1998 рр., так і поставок палива 1998 року. Завдяки цьому Україна до кінця року закачає в підземні сховища ще 7 млрд. куб. м газу, а загалом там буде понад 19 млрд. куб. м. Система розрахунків за російський газ для України та за його транзит у країни Європи українською територією, судячи зі слів М. Ковалка, поки що залишиться без змін, хоча на переговорах і намічено шляхи для її плавного відходу від суцільної бартеризації.
На переговорах багато уваги приділено ціновій політиці. Мабуть, найближчим часом буде певним чином легалізовано вже давно використовувану газотрейдерами схему газового ціноутворення, яка залежить від термінів, інших умов оплати. Україна сподівається, що ї промисловість і бюджет від цього лише виграють.
Ставку Росії на переговорах в основному було зроблено на умови транзиту. І компроміс тут, схоже, також окреслився. Тарифи, можливо, стануть диференційованими залежно від об'ємів і адресності подачі газу. Це відкриває перед Росією перспективу виходу на найвіддаленіші європейські ринки.
Стосовно припинення поставок російського газу, які так схвилювали пресу, для компаній ЄЕСУ й "Інтергазу", то це вельми непокоїло учасників переговорів, позаяк вирішувати проблему заборгованості повинні самі газотрейдери.
М. Ковалко запевнив: подачу газу відновлять буквально днями, і повідомив, що президент ЄЕСУ Юлія Тимошенко вилетіла в Москву для вирішення цього питання.
Судячи з ситуації, наступний рік буде важким для цієї корпорації, бо вона втратила підтримку прем'єра. "Інтергаз", маючи міцні позиції в Адміністрації Президента й підживлюючи своїми порадами професіоналізм Л. Кучми, імовірно, дещо потіснить ЄЕСУ в обслуговуванні комунально-побутового й бюджетного сектора, де вони сьогодні домінують. Залишиться на ринку "Ітера", свою прихильність до якої демонструє РАТ "Газпром" (з 24 липня подачу газу для неї збільшено на 5 млн. куб. м). "Укргазпром", який делегує Валентина Коломєєва в радники до Валерія Пустовойтенка, матиме ще більше можливостей працювати з ліквідними підприємствами. Мождиво, що на ринку газу після дворічної відсутності з'явиться й "Олгаз", чий патрон Олег Іщенко також зустрічав Р. Вяхірєва в аеропорту.
Проте остаточні рішення про схеми поставок газу буде прийнято під час подальших переговорів із Москвою. Їх намічено завершити контрактом уже у вересні, і тоді буде зрозуміло, чий портфель у результаті нинішніх переговорів виявився вагомішим.