Перейти до основного вмісту

Iнвестиційні оглядини

Чого від України очікує фінський бізнес
16 травня, 00:00
ПРЕЗИДЕНТ ФІНЛЯНДІЇ ТАР’Я ХАЛОНЕН ПОРАДИЛА УКРАЇНСЬКІЙ ВЛАДІ Й НАДАЛІ ПРАЦЮВАТИ НАД СТВОРЕННЯМ ЗОНИ ВІЛЬНОЇ ТОРГІВЛІ З ЄВРОПЕЙСЬКИМИ КРАЇНАМИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Криза найкраще підходить для зав’язування та налагодження нових бізнес-стосунків. Цей тезис у життя днями втілювали представники фінсько-українського форуму, який проводився у рамках візиту президента Фінляндії Тар’ї Халонен до України. Разом з нею прибула чимала делегація представників фінського бізнесу (більше 42 компаній). Останні в ході форуму мали змогу поближче познайомитися з особливостями вітчизняного бізнес-клімату та отримати інвестиційний майстер-клас від перших осіб України.

Представники обох країн визнають, що торгівля між ними ще на досить низькому рівні. Але вже намітилася позитивна тенденція до зростання, яка підтверджується останніми економічними даними митного управління Фінляндії. Так, у 2008 році фінський експорт до України зріс на 21% у порівнянні з попереднім роком і становив у грошовому еквіваленті 629 мільйонів євро. Найбільше до нас завезли телекомунікаційного обладнання, паперу, картону, гумових виробів, ліків та шкіри. З України ж до Фінляндії повезли чавун (49% експорту), сталь, мінеральні продукти, силові машини, мотори, одяг, жирове насіння, вугілля. Це дозволило збільшити показники імпорту з України до Фінляндії за 2008 рік на 17%, але у підсумку сума виявилася мізерною — 65 мільйонів євро. Сьогодні в Україні вже працює близько 80 фінських фірм.

За словами міністра зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Пааво Вяюрююнена, їх може стати ще більше. Але перш ніж іти до нас, потенційні інвестори хочуть з’ясувати не лише позитивні основи ведення бізнесу по-українськи. Міністр наголосив, що сума нових інвестицій залежатиме від того, як швидко держава повертатиме фінським компаніям ПДВ та наскільки безпроблемним буде отримання ними різноманітних дозвільних документів.

Зі свого боку, віце-прем’єр-міністр України Григорій Немиря запевнив фінських гостей, що уряд прикладає максимум зусиль для створення оптимальних умов праці. Крім того, заводити бізнес в Україні ще варто тому, що країна активно займається євроінтеграційними процесами. Тобто поступово переходить на зрозумілу західним бізнесменам систему роботи. У той же час Немиря визнав, що така система сьогодні не досконала. Її розвиток стримується відсутністю проведення системних реформ, що породжує головні економічні проблеми сьогодення: значну залежність економіки від валютних доходів металургії та інфляцію. Згадав Немиря і про корупцію, зробивши таким чином спробу зіграти на випередження. Однак, оминути гострого питання від фінського інвестора, що ж конкретно уряд робить для подолання цієї проблеми, йому не вдалося. За словами віце-прем’єр-міністра, корупція — явище системне, тому й боротися з нею потрібно системно, а не одномоментними рішеннями.

Натомість Президент України Віктор Ющенко, який прибув на форум останнім, висловив інше міркування. Мовляв, подолати корупції можна законодавчим шляхом. Для цього тільки потрібно провести судову реформу. «Є чотири законопроекти, що дозволяють вирішити проблему. Вони ось вже 2,5 року у Верховні Раді України і пройшли перші читання. Тому для подолання корупції необхідна політична воля», — додав Президент.

Закінчивши з корупцією, Ющенко перейшов до бізнес-пропозицій і закликав фінських інвесторів приєднатися до проекту реформування газотранспортної системи України та співпраці у сфері енергозбереження. Стосовно стабільності економічних передумов для започаткування бізнесу він запевнив, що фінансова ситуація у країні починає стабілізуватися. «Тенденції останніх днів свідчить, що курс гривні починає щоденно укріплюватися і стабільність на валютний ринок повертається», — пояснив Президент України. Ситуація на валютному ринку контрольована й усі ключові тенденції ринку знаходяться під контролем. На думку Ющенка, якщо Національний банк України та уряд і надалі проводитимуть виважено свою політику на цьому ринку, «то кожен день буде працювати на украплення національної валюти», отже — і економіку в цілому.

Присутня на форумі Тар’я Халонен порадила українській владі і далі працювати над створенням зони вільної торгівлі з європейськими країнами. Вона наголосила, що Фінляндія готова передати Україні свій досвід у цьому питанні, бо на шляху вступу до ЄС вона теж пішла на такий крок.

Україна прагне створення вільної зони, переконував поважну гостю український Президент. Але спочатку, через 5—8 місяців, буде підписано угоду про асоціацію між Україною та ЄС. А рішення про зону вільної торгівлі, яка є невід’ємним компонентом договору про асоціацію, буде завізовано через 10—11 місяців. Крім того, ще одна важлива подія для України на шляху до євроінтеграції має статися 4 червня 2009 року, коли відбудеться виключно важливий раунд переговорів із Єврокомісією. На ньому планується сформувати «дорожню карту» для подальших переговорів про безвізовий режим між Україною та ЄС. «Я переконаний, що відповідь на запитання «коли ми будемо в ЄС?», більшою частиною знаходиться в українській стороні», — підсумував Ющенко.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати