Азаров «замовив» програмістів
Експерти: «Збільшення кількості випускників IT-спеціальностей позитивно вплине на розмір українського ВВП»![](/sites/default/files/main/articles/14022013/2komp.jpg)
Вчора прем’єр-міністр України Микола Азаров доручив міністрові освіти і науки, молоді та спорту Дмитрові Табачнику забезпечити збільшення держзамовлення на навчання фахівців для IT-галузі у вишах. Учасники ринку стверджують, що цей потрібний і правильний крок наразі не зможе вирішити дефіцит фахівців галузі, яка вже забезпечує 5% ВВП України.
За словами прем’єра, 2015 року, завдяки держпідтримці IT-галузі, знадобиться близько 100 тисяч кваліфікованих фахівців. «Уряд цілеспрямовано веде політику зі створення сприятливих умов для розвитку цієї сфери в країні», — підкреслив Азаров, при цьому він не уточнив розмір державного замовлення в цій галузі.
Брак фахівців в ІТ-галузі став все більше і більше відчуватися вже 2012 року. «Якщо галузь щороку розвиватиметься на 20-25%, то в найближчі три роки необхідно буде 10-15 тисяч фахівців на рік. За нинішніми оцінках, щороку українська вища освіта випускає приблизно 18 тисяч технічних фахівців. Інше питання — якість цих фахівців. З досвіду, лише 30-40% випускників можуть якісно працювати. Тобто фактично нинішню цифру потрібно збільшити в 1,5-2 рази. Нам як ІТ-галузі потрібно налагодити співпрацю з університетами, аби чітко розуміти, які знання дає університетська освіта, а де потрібна ще допідготовка всередині компаній, завдяки корпоративним університетам», — підкреслив свого часу «Дню» президент Асоціації «Інформаційні технології України» Дмитро КУШНІР.
«До цього Азаров говорив, що хоче збільшити до 2015 року частку IТ-сфери в українському ВВП до 10% (порівнянно з часткою агросектора у розмірі ВВП. — Ред.), — нагадує в коментарі «Дню» директор Харківського комп’ютерно-технологічного коледжу Едуард РУБІН. — І тут неважливо, підуть випускники працювати до приватного чи державного бізнесу. Ці люди потрібні для того, щоб вони заробляли для держави гроші», — зазначив фахівець.
За словами Рубіна, зараз можна без проблем збільшити на 40% кількість студентів IТ-фахів. «Якість освіти у нас наразі відстає, але виші або коледжі, які готують таких фахівців, намагаються поліпшити підготовку. Студент на 4 курсі вже починає самостійну роботу в фірмах. Це дає йому практику, яка незамінна і, в той же час, компенсує вади освіти».
«Цю професію не можна порівняти з юристами та економістами, які свого часу перенасичили ринок. Адже програміст це, власне, робітнича професія. Як верстат у них виступає комп’ютер, — підкреслює Рубін. — Тому кількість затребуваних фахівців тут залежить від обсягів виробництва, які в світі зростають великими темпами день у день. Якщо дивитися на тенденції світового IТ-ринку, перенасичення цієї сфери станеться не скоро. Точно не в найближчі десять років», — резюмує Рубін.