Перейти до основного вмісту

Британських газетярів контролюватиме спеціальний орган

Богдан ЦЮПИН: «Жодними законами та регуляціями підвищити професійний рівень преси неможливо»
21 березня, 16:15
САМЕ СКАНДАЛ ДОВКОЛА ТАБЛОЇДУ РУПЕРТА МЕРДОКА NEWS OF THE WORLD СТАВ ПРИЧИНОЮ ДИСКУСІЇ У БРИТАНСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ ПРО ПЕРЕБІЛЬШЕННЯ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ ПОВНОВАЖЕНЬ І — ЯК НАСЛІДОК — СТВОРЕННЯ НОВОГО РЕГУЛЯТОРНОГО ОРГАНУ / ФОТО З САЙТА HUFFINGTONPOST.COM

Уряд Великобританії створить спеціальний орган, який регулюватиме діяльність преси. Таке рішення запропонувала ще минулого року Комісія лорда Левесона, яка займалася розслідуванням інциденту з таблоїду News of the World, журналісти якого прослуховували телефони й давали хабарі поліції. Одразу після скандалу, який назвали Рупертгейтом або ж Мердокгейтом (від імені власника видання, медіа-магната Руперта Мердока), серед британської громадськості розпочалася дискусія щодо перебільшення журналістських повноважень. Газету закрили. Кульмінацією ж цього й виявилось відповідне рішення британського парламенту. Як повідомила Бі-Бі-Сі, новий регулюючий орган зможе стягувати з видавців штрафи розміром до мільйона фунтів і вимагати від них негайних вибачень.

Прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон сказав, що фінансування цієї організації буде незалежним. До того ж, вона має створити систему швидкого розгляду скарг. Текст хартії про новий медіа-орган буде затверджено в травні на таємному засіданні Королівської ради, без розгляду парламенту.

Про реакцію газетярів на додатковий важіль контролю їхньої роботи «Дню» розповів український журналіст у Лондоні Богдан ЦЮПИН:

— Британські часописи стурбовані цим нововведенням. Більшість газет наразі ще не заявили про готовність приєднатися до цього саморегулюючого органу. Газетярі кажуть, що британське законодавство щодо преси «добре спрацьовувало й досі». Тобто великих проблем, як вони вважають, не було, хоч і були окремі недоліки, скандали, внаслідок яких газету News of the World закрили. Натомість, зазначають газетярі, понад 100 років у Британії існує потужна незалежна преса, яка, незважаючи на всілякі помилки й порушення закону (що буває в будь-якій сфері), принесла набагато більше користі для демократії та суспільства загалом. Коли закривали ту ж News of the World, в останньому числі журналісти простежили всю свою історію і навели приклади того, які злочини були розкриті газетою, скільки справ було порушено, кого було покарано тощо. Тож ця медаль має дві сторони, розповідають представники преси.

Чи загрожуватиме поява регуляторного органу свободі слова у Великобританії?

— Преса країни залишається дуже потужною та авторитетною. Наразі якоїсь очевидної загрози, щоб ставати під гасла і захищати газети, немає. Кажуть лише, що є небезпека появи подібних загроз. Саме тому, перш нiж втілити рішення парламенту, над ними ще довго працюватимуть.

Утім, ця ініціатива містить і доволі слушні ідеї, проти яких газетярі не заперечують. Наприклад, щоб газети на видноті публікували вибачення за неправдиву інформацію. Або ж щоби прискорити і зробити дешевшою процедуру розгляду скарг.

У тезах до створення цього органу сказано, що він посприяє підвищенню стандартів якісної журналістики. Чи справді це так?

— Жодними законами та регуляціями підвищити професійний рівень преси неможливо. Головним критерієм професіоналізму та успішності преси є аудиторія. Своїм запитом вона визначає її рівень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати