«Угоду треба підписати. Це в інтересах України, але насамперед — в інтересах Європи»
![](/sites/default/files/main/articles/22042013/9shvarcenberg.jpg)
Міністр закордонних справ Чеської Республіки Карел Шварценберг під час виступу на безпековому форумі сказав, що в інтересах Центральної Європи, щоб країни на Сході якомога швидше розвивалися, запроваджували європейські стандарти і приєднувалися до європейської цивілізації. В ексклюзивному інтерв’ю «Дню» чеський міністр пояснив, чому в Європі немає єдиної думки щодо України, зокрема необхідності підписання Угоди про асоціацію.
— Я погоджуюсь із тим, що Угоду треба підписати. Це в інтересах України та інших країн, але насамперед — в інтересах Європи.
— Що можуть зробити Чеська Республіка та інші країни Вишеградської групи, щоб переконати Меркель підписати угоду?
— Ми не маємо таких владних інструментів, аби переконати її. На зустрічі міністрів закордонних справ у Брюсселі в грудні минулого року ми обговорювали ці проблеми і сказали, що для цього потрібно зробити. І тепер нам треба працювати над цим. Ми хочемо досягти змін, але цього не можна зробити за тиждень. Над цим доводиться постійно працювати, тоді ви досягнете успіху.
— А чому, на вашу думку, Європа не має єдиної думки щодо України і зокрема необхідності підписання цієї Угоди? Деякі країни висувають дуже високі вимоги, навіть ультиматуми.
— Тут існує декілька причин. Перш за все, політична ситуація в Україні. За останні 20 років було багато сюрпризів. Майже кожна українська адміністрація не справляла доброго враження. Однак іноді складається враження, що українці самі не знають, чого насправді вони хочуть. Також багато політиків в Україні обстоюють особисті приватні інтереси, а не інтереси країни. І це викликає велике розчарування у відносинах з Україною. Чесно зізнаюся, часом і я відчуваю розчарування.
— А, що ви скажете про останні кроки української влади, зокрема звільнення Луценка, як ви сприймаєте це?
— Так, є деякі позитивні знаки. Остання зустріч у Брюсселі з керівництвом України була успішною. Але, звісно, Україна, її Президент мають зрозуміти, що ЄС це — спільнота цінностей. Влада заявляє, що обирає шлях верховенства права в Україні, а тим часом складається враження, що вона часом більше впливає на політику, ніж це мало би бути. Звісно, це викликає серйозні проблеми для України в її процесі наближення до ЄС.
Часом складається враження, що Україна не знає, що робити. Слід бути серйознішими та послідовнішими у своїх зусиллях на шляху до Європи. А умови Європи відомі: це — верховенство права і демократія.
— Ви, мабуть, чули про такий вислів: ми побудували Італію, і тепер нам потрібно виховати італійців. Зараз можна сказати, що ми маємо Європу, але не маємо європейців. Чому так сталося? Що ви скажете на це?
— Цікаве запитання. Для цього потрібні покоління. Ви бачите, що деякі люди в Європі відчувають себе більш європейцями. Але це не стало загальним відчуттям. Нам потрібна сотня років, щоб це сталося.