Американка досліджує життя Ольги Кобилянської
Про буковинські мандрівки й пошуки Кори Шварц![](/sites/default/files/main/articles/25042013/22coraschwartz.jpg)
Нагадаємо, «День» уже писав, що за проектом Meridian Czernowitz «Міжнародна стипендія для поетів і перекладачів поезії» першу українську резиденцію для письменників, поетів та перекладачів у Чернівцях було створено передусім для німецькомовних митців. Адже саме вони становлять величезну частину фестивалю Meridian Czernowitz. Та коли організатори отримали запит на стипендію від американки Кори Шварц, то меридіанівці без жодних вагань запросили її до Чернівців. Тим паче, що вона пов’язує себе з буковинською письменницею Ольгою Кобилянською, а нинішній рік ювілейний — відзначаємо 150-річчя від дня народження письменниці-класика української літератури.
Американська письменниця і психолог Кора Шварц народилася 21 березня 1942 року, саме тоді, коли не стало письменниці Ольги Кобилянської. Вона тісно пов’язує себе зі знаменитою буковинкою та вважає, що в неї «переселилася її душа». Про це вона розповіла журналістам на прес-конференції та повідомила, що в Чернівцях не вперше, оскільки тут народився її чоловік і вони охоче навідуються в Буковину.
— Моя історія знайомства з Чернівцями розпочалася ще 1977 року, коли я зустріла привабливого чоловіка, котрий родом із Чернівців, — розповідає Кора ШВАРЦ. Ми інколи з чоловіком приїжджали до цього міста, а 1980-го я побачила будинок, який був зачинений. Мені сказали, що це Літературно-меморіальний музей відомої письменниці Ольги Кобилянської, яка тут мешкала колись. За день до нашого від’їзду музей відчинили. Коли я переступила його поріг, одразу ж звернула увагу на портрет жінки в чорному, котра чомусь видалася мені добре знайомою. Після цих відвідин музею зрозуміла, що хочу дізнатися більше про неї. Повернувшись до Америки, почала досліджувати історію цієї особистості. Я надіслала запити до американських бібліотек про Ольгу Кобилянську, але, на жаль, книжок письменниці в перекладі англійською там не виявилося. Тоді я звернулася до найбільшої муніципальної бібліотеки в Нью-Йорку і, нарешті, отримала з Торонто величезний пакунок книжок. Із них мені стало відомо, що я народилася того ж дня і року, коли померла письменниця. Я зрозуміла, що не випадково дізналася про ім’я Ольги Кобилянської. Відтоді я ще більше зацікавилася Буковиною. Поглиблено і ґрунтовно вивчала все про Кобилянську, тож зараз відчуваю себе справжнім знавцем її життя. Нині працюю над книжкою, щось на зразок щоденника, де хочу описати її життя і вплив письменниці на сучасних жінок України.
Моя мета перебування на стипендії в Чернівцях — творчо працювати в атмосфері, сприятливій для красного письменства, без будь-яких обмежень. Я намагаюся дивитися на Буковину очима свого персонажа. Сприймати звук вулиці, міста та енергію співвітчизників Ольги Кобилянської, її міста...
У США Кора Шварц відкрила й керує резиденцією для жінок-письменниць у північній частині штату Нью-Йорк. Цей літературно-мистецький притулок названо іменем Ольги Кобилянської — це кілька дерев’яних будиночків, які розташовані в лісі, і кожна з дач має своє ім’я, яке взято із творів Ольги Кобилянської. Як пояснює Кора Шварц, там створені умови для життя і творчості самотнім людям.